Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması 30. yılını kutluyor!

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması 30. yılını kutluyor!
Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması 30. yılını kutluyor!
1983 yılından bu yana düzenlenen ve dünya çapında "Karikatürün Evrensel Sahnesi" olarak anılan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın 30. yılının kutlanacağ özel Gala Gecesinde, son 30 yılın eserleri sergilenirken 2013 yılının ödülleri de sahiplerini bulacak.

İlki 1983 yılında gerçekleştirilen ve düzenlendiği günden bugüne kadar uluslararası arenada saygınlığıyla anılan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, ekim ayında gerçekleştirilecek özel bir davetle ülkemizden ve uluslararası karikatür dünyasından önemli isimlerin katılımıyla 30. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Ekim 2013 tarihinde Hilton Convention Center’da, 30 yıldır karikatüre hayat verenlerle, onlara gönül verenleri bir araya getirmek üzere düzenlenecek 30. yıl özel davetinde; aynı zamanda 30. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın (bu yılki yarışmanın) kazanan isimlerine de ödülleri takdim edilecek.

“30 Yılın Konuşan Çizgileri” Gala Gecesinde Sergilenecek
Dünya karikatürlerinin 30 yıldır evrensel sahnesi olarak anılan ve bugüne kadar 130 ülkeden 8.000’i aşkın sanatçının 60.000’in üzerinde eserle başvurduğu, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, karikatür dünyasının saygın etkinlikleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, düzenlendiği günden bu yana toplam 41 ülkeden 130 karikatür ustasını uluslararası jüri üyesi olarak ağırladı. Yarışmanın uluslararası jürisi, 1983 yılından bu yana toplam 99 eseri ilk üç arasında ödüllendirirken, 393 eseri de özel başarı ödülüne layık gördü.

1983 yılından bu yana birincilik, ikincilik ve üçüncülük ile ödüllendirilien eserlerin yer alacağı “30 Yılın Konuşan Çizgileri” isimli çok özel sergi de, yarışmanın 30. yıl gala gecesinde tüm karikatürseverlerin ziyaretine açılacak.

Bu Yılın Karikatür Ödülleri 30. Yıl Gala Gecesinde Sahiplerini Bulacak 
Her yıl karikatür dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın jürisinde, bu yıl Adolf Born (Çek Cumhuriyeti), Brad Holland ( ABD ), Anita Kunz (Kanada), Robert Mankoff (ABD), Ralph Steadman (İngiltere); Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Piyale Madra ve Tan Oral gibi dünyanın ve Türkiye 'nin önde gelen karikatür ustaları yer aldı. Bu önemli kurul tarafından gerçekleştirilen titiz bir elemenin ardından ödüle layık bulunan 15 eser (birinci, ikinci, üçüncü ve 12 başarı ödülü) 30. yıl galasında sergilenecek ve 2013 yılının ödülleri gecede sahiplerini bulacak.