Aydın Doğan'da musiki zirvesi

Aydın Doğan'da musiki zirvesi
Aydın Doğan'da musiki zirvesi
Aydın Doğan Ödülü önceki gece düzenlenen bir törenle Türk müziğine katkılarından dolayı Prof. Dr. Nevzad Atlığ ve Türk Musikisi Vakfı'na verildi.

17 yıldan bu yana kültür, sanat, edebiyat ve bilim gibi farklı alanlarda, alanının en saygın, tanınmış ve prestijli kişilerine layık görülen ‘Aydın Doğan Ödülü’ bu yıl Türk müziğine katkılarından dolayı sanatçı Prof. Dr. Nevzad Atlığ ve Türk Musikisi Vakfı’na verildi. Hilton Convention Center’da düzenlenen tören Aydın Doğan Vakfı’nın geçmiş yıllarda verdiği ödülleri konu alan sinevizyon gösterimiyle başladı. Bu yılki ödülün sahibinin kimin olacağına Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, Prof. Dr. Adnan Koç, Doğan Hızlan, Erol Sayan, Fatih Salgar, Gönül Paçacı, H.Özgen Gürbüz, Mehmet Güntekin ve Serap Mutlu Akbulut’tan oluşan Seçiciler Kurulu karar verdi. 

‘Müziğin dili evrenseldir’ 

Törenin açılış konuşmasını yapan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, “Türk müziği, bizi geçmişten geleceğe taşıyan en önemli bağlardan biridir. Seçiciler kurulu Türk müziği dalında bu yıl sayın Profesör Doktor Nevzad Atlığ ve Türk Musikisi Vakfı’nı ödüllendirmeyi kararlaştırdı. Türk Musikisi Vakfı kalıcı, sürdürülebilir, etkili, projelerle bu ödülü alıyor. Profesör Doktor Nevzad Atlığ’ı tanımlamama gerek yok” diye konuştu. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise konuşmasına Boston’daki patlamaları kınayarak ve Boston halkına ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunarak başladı.
Müziğin dilinin evrensel olduğunu vurgulayan Bağış “Bize de farklı kültürlerle buluşabilme imkânı sağlayan Türk musikisinin bu akşam ödüllendiriliyor olmasını ben çok önemli buluyorum. Bir Âşık Veysel’i, Itri’yi, Neşet Ertaş’ı, Dede Efendi’yi bu topraklardan ayrı ve kültürümüzden farklı görmek ayrımcılıktan başka bir şey değildir. Bu yüzden Zeki Müren gibi Kazancı Bedih’i, Sezen Aksu ile birlikte Neşet Ertaş’ı, Fazıl Say ile İbrahim Tatlıses’i, Orhan Gencebay ile Müslüm Gürses’i bu gecede anmamak olmaz” dedi.
Konuşmanın ardından Bağış ve Aydın Doğan, ödülleri Nevzad Atlığ ve Türk Musikisi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Belgin’e takdim etti. Ödülünü aldıktan sonra kısa bir konuşma yapan Atlığ, aldığı ödülden büyük mutluluk duyduğunu kaydederek, “Bu ödülü hayatım boyunca gururla taşıyacağım. Herkese mutluluklar diliyorum” diye konuştu. Belgin ise vakıf adına ödülü almaktan onur duyduğunu dile getirdi. Etkinlik, Atlığ ve Faruk Salgar yönetimindeki İTÜ Konservatuvarı Türk Müziği Korosu konseriyle sona erdi.

ÖDÜL TÖRENİNDE KİMLER VARDI

Hilton Convention Center’da yapılan törene, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan eşi Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Doğan TV Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Yahya Üzdiyen, eski Bakanlardan Cavit Kavak ve Hüsamettin Özkan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hürriyet Gazetesi Yazarları Ertuğrul Özkök, Sedat Ergin, Doğan Hızlan, İlhan Kesici, sanatçı Ayten Gökçer’in de aralarında bulunduğu iş, sanat, müzik dünyasından birçok davetli katıldı. Sunuculuğunu Pınar Esen’in yaptığı gecede yemeğin ardından protokol konuşmaları yapıldı.

TÜRK MUSİKİ VAKFI: TÜRK MÜZİĞİ'NİN KORUYUCUSU

Türk Musikisi Vakfı (TMV), Türk Müziği’nin korunması, araştırılması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması suretiyle yurtiçinde ve yurtdışında tanıtılıp sevdirilerek gelecek nesillere aktarılması amaçlarıyla, iş adamı A. Aydın Bolak’ın önderliğinde, Türkiye’nin önde gelen 40 müzisyen, iş adamı ve aydını tarafından 1987 yılında kuruldu. TMV, yakın geçmişte Kültür Konseyi Derneği ile birlikte, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun adının ‘Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’na dönüşmesini sağlamak üzere Cumhurbaşkanlığı nezdindeki girişimlerinde başarılı oldu. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk ’ün ölümünden sonra üç çeyrek asırdır unutulan ‘Cumhurbaşkanlığı Türk Müziği Heyeti’ kavramının tekrar kültür ve sanat hayatımıza kazandırılmasında etkin bir rol oynadı. 

NEVZAT ATLIĞ: MÜZİĞE ADANAN BİR ÖMÜR

1925’te doğan Atlığ çocukluk yıllarında babasından keman ve musiki öğrendi. İ.Ü.Tıp Fakültesi’ni bitirip röntgen teşhis ihtisası yapan Atlığ Üniversite korosunda keman çaldı. Daha sonra bu koronun şefi, İstanbul Radyosu Müzik Yayınları Şefi, İstanbul Konservatuvarı İcra Heyeti Şefi, İstanbul Radyosu Müdürü gibi görevler üstlendi. 1963’ten 1976 yılına kadar İstanbul Radyosu Küçük Korosu’nu yöneten Atlığ, Milli Eğitim Bakanlığı Türk Musikisi Araştırma ve Değerlendirme Komisyonu Başkanlığı, 1000 Temel Eser Komisyonu üyeliği ve TRT Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alan Atlığ 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Halen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda ve Bakırköy Vakfı Konservatuarı’nda Emekli öğretim üyesi olarak çalışmakta olan Dr. Nevzad Atlığ evli ve iki çocuk babası. Nevzad Atlığ’ın yirmi CD’lik müzik yayını ve beş ciltlik Türk Musikisi Klasikleri nota yayınları bulunuyor.