Aydın Gün'ün izindeki kemancı

Aydın Gün'ün izindeki kemancı
Aydın Gün'ün izindeki kemancı
İKSV'nin kurucularından Aydın Gün anısına verilen 15 bin lira değerindeki Teşvik Ödülü'nün ilkini genç keman sanatçısı Hande Küden kazandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın klasik müzik alanında geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla yeni başlattığı Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün ilkini genç keman sanatçısı Hande Küden kazandı. Vakfın kurucuları arasında yer alan ve Türkiye ’de operanın gelişmesine büyük katkıda bulunan Aydın Gün anısına verilen 15 bin lira değerindeki ödül, 11 Mart Pazartesi düzenlenen törende İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından Küden’e teslim edildi. Seçici kurulda yer alan keman sanatçısı Cihat Aşkın ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak’ın da hazır bulunduğu törende konuşan Eczacıbaşı, “Türkiye’de operanın gelişmesine büyük katkılarda bulunan, İstanbul ve Ankara Operalarının kurucusu Aydın Gün, 1974 yılından 1993 yılına kadar İKSV’nin genel müdürlüğünü üstlenerek vakfın gelişimine son derece önemli katkılarda bulunmuş, İstanbul Bienali’nin ilk yılları sayılan Çağdaş Sanat Sergileri’ni başlatmış, Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması’nın da kurucuları arasında yer almıştı. Biz, İKSV olarak, Aydın Gün’e olan teşekkürümüzü, genç yeteneklerin kendilerini geliştirmesine katkıda bulunarak ifade etmek istedik. İlk ödülü kazanan genç keman sanatçısı Hande Küden’i tebrik ederdken Aydın Gün’ü de bir kez daha saygıyla anıyoruz” dedi.
Hande Küden ise “Çok mutluyum. Sanat yaşamım boyunca Aydın Gün gibi bir duayenin yolundan giderek bu ödülün hakkını vermeye devam edeceğime inanıyorum” diyerek duygularını dile getirdi.
1992 Adana doğumlu Hande Küden, lisans eğitimini, 9 yaşında keman sınıfına başladığı Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. Hanns Eisler Berlin Müzik Akademisi’nde yüksek lisans yapan ve Stephan Picard’ın öğrencisi olan Küden, 2. Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışması’nın orta kategorisinde, 14. Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması’nda birincilikler kazandı. Küden, Hüseyin Sermet ve Efe Baltacıgil’le birlikte Beethoven’ın Triple Konçerto’sunu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası eşliğinde Berlin Konzerthaus ve Beethovenfest Bonn’da seslendirdi. Solist olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni, İstanbul Devlet Senfoni eşliğinde çalan Küden, 18 yaşındayken Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın sınavlarını birincilikle geçerek bu topluluğa katıldı. 2012’de de Deutsche Symphonie Orchesterakademie’nin sınavını kazanarak burada orkestra üyesi olmaya hak kazandı.