Ay'ın ilk ve son ziyaretçileri buluştu

Ay'ın ilk ve son ziyaretçileri buluştu
Ay'ın ilk ve son ziyaretçileri buluştu

Aldrin ve Armstrong, Ay?a adım atışlarının yıldönümü vesilesiyle bol bol ?o gün?e gidiyor. Yukarıda Aldrin, Ay?da yürürken görülüyor.

40 yıl önce bugün Ay'a ayak basan astronotlar Armstrong ve Aldrin genç astronotlarla bir araya geldi. İkili eğitimini tamamlayan astronotlara ödül verdi, anılarını paylaştı...

DAYTON - Apollo astronotları Bosna Barış Antlaşmasının parafe edildiği Dayton Üssü’nde düzenlenen ilk büyük törende bir araya geldi. İnsanoğlunun Ay’a ayak basışının 40’ıncı yılında 20 Temmuz 1969’da ilk kez Ay’a ayak basan insan Neil Armstrong ile onun peşisıra Ay yüzeyine çıkan Edwin Aldrin, ABD’nin Ohio eyaleti Dayton kentindeki Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’nde kurulu Milli Hava Kuvvetleri Tarihi Müzesi’nde toplam 17 uzay aracını içeren Apollo programının 12 astronotuyla buluştu. 

Tarihi söze düzeltme
Müzede alkışlar arasında programda görev alan astronotlara başarılarından ötürü ‘Spirit of Flight: Uçma Kuvvetinin Ruhu Ödülü’ sunuldu. Armstrong’un Ay’a ilk inen insan olarak merdiven dibinde ilk adımda söylediği “İnsan için küçük, insanoğlu için dev atılım” dediği anın videosu çılgınca alkışlandı. Ay yüzeyine ilk kez inen ‘Örümcek’ aracını Ay yörüngesinde Dünya’ya dönüş için bekleyen Apollo kumanda modülünün pilotu Michael Collins, Dayton toplantısına katılmadı. Bu arada Armstrong, sözünün yanlış anlaşıldığını, ‘İnsan için’ değil, ‘bir insan için’ dediğini, bunu artık düzeltmek istediğini söyledi.
Bosna Barış Antlaşması’nın 21 Kasım 1995’te parafe edildiği yer olan Dayton Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki törende Kaptan Pilot astronot Armstrong’un ardından Ay’a ayak basan ikinci insan olan Edwin Aldrin kitabını imzaladı. Astronot Aldrin, bilhassa Dünya’ya dönüşü ayrıca vurguladığı ‘Issızlığın Görkemi’ isimli kitabını bekleyenlere takdim etti. Aralık 1972’de sona eren Apollo programının astronotu ve son kez Ay’a inen Apollo 17’nin astronotu olan Eugene Cernan, Armstrong ile şakalaşırken diğer astronotlar da bu şakalara katıldı.
Cernan, “Herkes Armstrong’un Ay’a ilk inen insan olacağını düşündüğü halde biz buna fazla ihtimal vermezdik” deyince, Armstrong, “Kırk yıldır bu lafı dinledim. Artık buna cevap vermeye değmez” diyerek güldü. Cernan, Apollo 11’in yolunu açan Apollo seyahatlerinde görev almış çok tecrübeli astronot. Cernan bunun için, ilk kez Dünya yörüngesinden kopmuş araç olarak Ay’a en yakın (13 km) uçuşu yerine getiren Apollo 8 uçuşuna atıfta bulunarak, Aldrin’le birlikte iftiharla şunu söyledi: “Mühim olan yakından uçmak ve inmek. Ay yüzeyinde yürümek değil.”
Öte yandan tesadüfi bir şekilde aynı gün, Ay’a ilk inişi anlatan Amerikan CBS televizyonunun meşhur ana haber sunucusu Walter Cronkite, 92 yaşında New York-Manhattan’daki evinde beyin damarı rahatsızlığından öldü. ‘ABD’nin en güvenilir adamı’ diye nam salan Cronkite, 20 Temmuz 1969 günü Ay’a ilk iniş anında çok heyecanlanmış, “Vay canına, Aman Tanrım...” demişti. 

Bugün Obama ile buluşacaklar
Neil Armstrong, Edwin (Buzz) Aldrin ile münzevi hayat süren Michael Codllins bugün, inişin 40’ıncı yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın konuğu olacaklar. Armstrong ile Collins bugün 78, Aldrin 79 yaşında.
Ay’da yürüyen dördüncü insan olan 77 yaşındaki astronot Alan Bean’in eserleriyse bir sergiyle izleyiciyle buluştu. Bean’in eserleri insanoğlunun Ay macerasını kimi zaman realist, kimi zaman naif bir şekilde anlatıyor. Resim yapmak için 28 yıl önce NASA’dan istifa eden eski astronotun bugün 200 bin dolara alıcı bulan eserlerinden bir bölümü, Washington’daki Havacılık ve Uzay Müzesi’nde sergileniyor. 27 ayrı tip uçakta yedi bin saat uçuş deneyimi bulunan eski askeri pilot, yapıtlarında, sadece Kasım 1969’da Apollo 12 ile gittiği Ay toprağındaki değil, 1973’te SkyLab’de geçirdiği 59 günlük deneyimlerindeki anılarından ilham alıyor. (aa, ap)