'Ayla' 500 bin kişiyi yerinden etti

'Ayla' 500 bin kişiyi yerinden etti
'Ayla' 500 bin kişiyi yerinden etti

Seller sazlıklardan yapılmış binlerce evi yerle bir etti. Bangladeş?te 500 bin kişi tahliye edildi. FOTOĞRAF:AFP

DAKKA, PORT-AU-PRINCE - Bangladeş’te Ayla kasırgasında ölenlerin sayısı 89’a yükseldi. The Daily Star gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, ülkede yeni cesetlerin bulunmasıyla kasırgada ölenlerin sayısının 89’a çıktığı, yetkililerin yaklaşık 500 bin kişiye geçici barınma imkânı sağladığı açıklandı.
Yerel bir yetkili de kasırgadan en fazla zarar gören Satkira yöresinde bir köyde 17 kişinin öldüğünü ifade etti. Yetkililer, ülkede en az 100 kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Ayla kasırgasının, Hindistan’ın doğusunda da 34 kişinin ölümüne yol açtığı biliniyor. Ülkede saz ve balçıktan yapılmış yaklaşık 3 bin ev yıkıldı. Bangladeş’i 2007 yılı kasım ayında vuran Sidr kasırgasında, 3 bin 500 kişi yaşamını yitirmiş, bir milyon kişi evsiz kalmıştı.
Haiti’de de şiddetli yağış ve seller yüzünden 13 kişi hayatını kaybetti. Sivil savunma yetkilileri, ülkenin dört bölgesindeki kentlerde etkili olan yağış ve sellerde beş kişinin de kaybolduğunu açıkladı. Ölenlerden üçünün yıldırım çarpması sonucu öldüğü belirtilirken, 57 evin yıkıldığı, yüzlercesinin hasar gördüğü, 2 bin ailenin felaketzede durumuna düştüğü açıklandı. (aa)