Ayla kasırgası hızla vurdu, geçti

Ayla kasırgası hızla vurdu, geçti
Ayla kasırgası hızla vurdu, geçti

Bengal caddeleri, Ayla kasırgasının neden olduğu sel yüzünden sularla kaplandı.

Bangladeş ve Hindistan'ın belli bölgelerini etkisi altına alan Ayla kasırgası sellere neden oldu. 500 bine yakın insan tahliye edildi. İki ülkede en az 33 kişi hayatını kaybetti. Kasırga dün gece hız kaybetmeye başladı

KALKÜTA - Bangladeş ve Hindistan’ı vuran Ayla kasırgası nedeniyle, Bangladeş’te 400 binden fazla kişi güvenli bölgelere tahliye edildi, en az 15 kişi yaşamını yitirdi. Hindistan’da ise kasırga yüzünden ölenlerin sayısı 18’i buldu. Bangladeş Meteoroloji Kurumu yetkilisi Sanaul Hak, kasırganın kıyıdaki Kulna bölgesiyle Hindistan’ın Batı Bengal eyaletindeki Sagar adası arasındaki bölgeyi vurduğunu söyledi. Kasırga nedeniyle kıyıdaki köylerin su altında kaldığını belirten Sanaul Hak, bölgede rüzgârın hızının saatte 90 kilometreye çıktığını belirtti.
Hindistan sınırı yakınlarındaki Kuhlan’da 100 bin kişinin sığınaklara götürüldüğünü açıklayan yetkililer, bambu evlerde yaşayan kişilerin tahliye edildiğini ve en kötü ihtimale karşı hazırlanmak için binlerce gönüllünün seferber olduğunu söyledi. Seller nedeniyle Barguna kentinden de 100 bin kişi tahliye edildi ve okullara yerleştirildi. Satkira, Patuakali ve Bagerhat bölgelerindeyse 230 bin kişi tahliye edildi. 

Akşam saatlerinde yavaşladı

Ağaçları köklerinden söken kasırga nedeniyle Hindistan’da da yüzbine yakın insan tahliye edildi, 18 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Kasırga ülkenin doğusundaki Batı Bengal eyaletini vurdu. Kasırga nedeniyle 80 bin kişi evini terk etmek zorunda kalırken, yetkililer halkı evlerinden çıkmamaları yönünde uyardı. Ayla’nın Hindistan’da saatteki hızı 125 kilometreye dek ulaşmıştı. Dün akşam saatlerinden itibarense Hindistan meteoroloji yetkilileri, kasırganın hızının yavaşlamaya başladığını duyurdu. (aa)