Aylan'ın fotoğrafını gördükten sonra düğünlerini iptal ettiler

Aylan'ın fotoğrafını gördükten sonra düğünlerini iptal ettiler
Aylan'ın fotoğrafını gördükten sonra düğünlerini iptal ettiler
Kanadalı bir çift Suriyeli bir mülteci aileye yardım için düğünlerinden vazgeçti.

RADİKAL - Yaşamı trajik bir şekilde Ege kıyısında sona eren ve cansız bedeninin görüntüsüyle mültecilerin yaşadıkları konusunda dünyanın gözünü açan Aylan bebekten etkilenen Kanadalı bir çift, düğünlerini iptal etti. BBC'nin haberine göre Samantha Jackson ve Farzin Yousefian Aylan'ın fotoğraflarını gördükten sonra düğünü iptal edip nikah kıymakla yetindi ve davetlilerden Kanada'ya yerleşecek bir Suriyeli aileye yardım etmelerini istedi.
Torontolu çift, cesedi Bodrum sahiline vuran üç yaşındaki Suriyeli çocuk Aylan Kurdi'nin fotoğrafının yayımlandığı sırada düğün hazırlıkları yapıyordu. Çift düğünlerinin Suriyeli mültecilere yardım için bir fırsat olabileceğini düşündüklerini söyledi. Kanada, bu yılın sonuna kadar Suriye'den 25 bin mülteci kabul edeceğini açıklamıştı. Jackson'ın düğünlerini iptal kararından önce, Suriyeli mülteci ailelere destek vermek için gönüllü olduğu belirtildi.
BBC'ye konuşan Yousefian, "Suriyeli ailelerin vermek zorunda kaldıkları kararları düşünmeden edemiyoruz. Bir Suriyeli ailenin Toronto'da yeni bir hayata başlayabilmesine yardımcı olabileceğimiz umuduyla planlarımızı değiştirdik" dedi. 
Aylan Kurdi

Kararlarına ailelerin ve dostlarının da destek verdiğini belirten Yousefian şimdiye kadar yaklaşık 17 bin dolar topladıklarını, bunu 20 bin dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. (BBC)