'Ayrılık acıttı' sözü resmen doğruymuş!

'Ayrılık acıttı' sözü resmen doğruymuş!
'Ayrılık acıttı' sözü resmen doğruymuş!
Bilim insanları, ilişki bitiminde yaşanan üzüntünün vücuda etkilerini açıkladı. Buna göre ayrılık beyinde, kalpte, göğüste, karında bacaklarda ve deride fiziksel etki yapıyor

RADİKAL – Bilim insanları, ilişki bitiminde vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen değişimleri açıkladı. Buna göre, ayrılık sonrası yaşanan psikolojik sıkıntıların yanı sıra, fiziksel olarak da birçok problem ortaya çıkabiliyor. Aralarında, Stony Brook, Colombia ve Texas Üniversitelerinden uzmanların bulunduğu bilim insanlarına göre, ayrılık sonrası vücutta şu semptomlar görülebiliyor:

Beyin: Ayrılık sürecinde yaşanan üzüntü, beyinin bağımlılık esnasında uyarılan kısmını harekete geçiriyor. Aynı zamanda, ilişki bitimlerinde, biri hayatını kaybettiğinde yaşanan yoksunluk dönemine benzer bir süreç geçiriliyor. Bu tipik olarak şok, reddetme, yas, kızgınlık, kişinin kendini ve başkasını suçlaması, çaresizlik, gelecek korkusu, depresyon ve kabul olarak gelişiyor.

Gözler: Duygular nedeniyle oluşan gözyaşları, normal zamanlara göre daha sulu ve daha az tuzlu. Bu da, bu tür gözyaşlarının, suyun ozmosla göz çevresindeki daha tuzlu dokulara gitmesine ve gözlerin şişmesine neden oluyor.

Göğüs ağrısı: Yoğun üzüntü, fiziksel ağrının harekete geçirdiği sinir ağlarını aktive ediyor. Dolayısıyla reddedilmek veya ayrılık nedeniyle çok üzülmek, tıpkı yumruk yedikten sonra yaşanan acı gibi gerçekten ağrıya neden olabiliyor.

Kalp krizi: Bilim insanları, ayrılık sonrası geçen iki hafta içinde kalp krizinden hayatını kaybedenlerin görüldüğünü vurguluyor. Adrenalin seviyesinin yükselmesiyle stres artıyor ve bu kalp krizine yol açabiliyor.

Karın: Ayrılık sonrası yaşanan stres kilo almaya neden olabiliyor. Bu durum, vücudun şeker ve yağ içeren besinleri istemesin yol açıyor ve kontrolsüz yeme alışkanlıkları ortaya çıkabiliyor.

Bacaklar: Özellikle boşanma sürecinden geçen kişilerde merdiven çıkma ve yürümekte hareket zorluğu yaşanabiliyor. Ayrılıktan sonra ortaya çıkan stres de kas spazmına yol açabiliyor.

Deri: İlişki bitiminde kişilerde görülen stres ve depresyon, sedef hastalığı, saçkıran, egzama ve akne gibi cilt problemlerine neden olabiliyor. (Çeviren: NEŞE İDİL )