Aysun Kaptan'dan mesaj var: İyiyiz

Aysun Kaptan'dan mesaj var: İyiyiz
Aysun Kaptan'dan mesaj var: İyiyiz

Şu an korsanların elinde rehin tutulan Aysun Akbay?ın anne ve babası hiç bir devlet yetkilisinin kendilerini aramadığını ifade etti. Tek tesellileri ise kızlarından gelen ?iyiyiz? mesajı oldu. FOTOĞRAF: ALİ ATMACA / AA

Haber: TURAÇ TOP / Arşivi

İZMİR - Somalili korsanlar tarafından Aden Körfezi’nde kaçırılan ‘Horizon 1’ adlı Türk gemisinde rehin tutulan 23 mürettebattan, dördüncü kaptan Aysun Akbay’a bir arkadaşı telefonla ulaştı. Akbay arkadaşına “Durumumuz iyi. Ancak kamaralarımızdan çıkarmıyorlar. Bir an önce serbest bırakılmayı umuyoruz” dedi. Akbay’ın ailesi ise hiç bir yetkilinin kendilerini aramamasına sitem ediyor.
Çarşamba günü kaçırılan gemideki 23 mürettebattan tek kadın olan, arkadaşlarınca, denize ve yüzmeye olan sevgisi nedeniyle ‘Denizkızı’ olarak tanınan 24 yaşındaki Aysun Akbay’ın, Menemen İlçesi Koyundere Beldesi’nde oturan ailesinin, endişeli bekleyişi sürüyor. PETKİM’den emekli baba Özcan Akbay, “Ne arayan var ne de soran. Şirket yetkililerinin dışında devlet kademesinden de kimse arayıp sormadı. Endişeliyiz. Tek sevindirici taraf, kızımızın sağlığının yerinde olduğunu duymamız. Günler geçiyor artık devreye girilmesi gerekir” dedi.
Bu arada, aynı yıl, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Güverte Bölümü’nden mezun olan ve başka bir gemide kaptanlık yapan Yasemin Uğraker’in, sınıf arkadaşı Aysun Akbay’a telefonla ulaştığı ortaya çıktı. Uğraker’in, geminin telefonunu aradığı, bir süre konuştuğu korsanı ikna edip Akbay’la görüşmeyi sağladığı öğrenildi. Akbay’ın da, Uğraker’e, “Durumumuz iyi. Bize kötü davranmıyorlar. Kumanyalarımızı veriyorlar. Ancak kamaralarımızdan dışarı çıkarmıyorlar. Bir an önce serbest bırakılmayı umuyoruz” dediği kaydedildi. Uğraker Ayşun Akbay’ın ailesine de bilgi verdi.