Az daha herkesi ağlatacaktı!

Az daha herkesi ağlatacaktı!
Az daha herkesi ağlatacaktı!

Başrolünde Şener Şen ve Uğur Yücel’in oynadığı Türk sinemasının klasiklerinden ‘Muhsin Bey’in çiziklerinden ışığına, sesinden flu görüntülerine baştan aşağı yenilenmiş kopyasının gösterildiği galada, duygusal anlar yaşandı.
İstanbul Film Festivali kapsamında Groupama’nın desteğiyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema -TV Merkezi tarafından restore edilen ‘Muhsin Bey’in önceki akşamki galasında en büyük heyecanı yaşayan kuşkusuz yönetmen Yavuz Turgul’du. Filmin yenilenmesi için uğraş verenlere saygı nedeniyle ilk kez bir filminin galasına katıldığını belirten Turgul, bu restorasyonu ‘Muhsin Bey’ filminin ikinci kurtuluşu olarak nitelendirdi. ‘Muhsin Bey’i gösterime girdiği zaman sinemada sadece beş kişiyle izlediğini, sinemada hiç ilgi görmediğini hatırlatan Turgul, “O zamanlar sinemanın çöktüğü yıllardı. Kaset furyası vardı. Sinemada hiç ilgi görmeyen filmin kaseti çok ilgi gördü. Hasta yatağından filmi izleyip sahiplenen ve ‘Bu filmi kimseye yedirtmem’ diyerek Altın Portakal’da beş ödül birden almasını sağlayan Prof. Sami Şekeroğlu’nu tanımak bana çok şey kazandırdı. Bu restorasyon ‘Muhsin Bey’in ikinci kurtuluşu. Başta Şekeroğlu olmak üzere filmde ve restorasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.
Galaya ayrıca filmin oyuncuları Şener Şen, Uğur Yücel, Osman Cavcı, Erdoğan Sıcak, Sönmez Yıkılmaz, yapımcısı Abdurrahman Keskiner ile özgün müziklerini besteleyen Attila Özdemiroğlu da katıldı.
‘Muhsin Bey’i bugün 16.00’da Rexx ve yarın 21.30’da Feriye Sineması’nda izleyebilirsiniz.