'Az güldük, çok ağladık. Sırf derimizin rengi yüzünden'

'Az güldük, çok ağladık. Sırf derimizin rengi yüzünden'
'Az güldük, çok ağladık. Sırf derimizin rengi yüzünden'
Güney Afrika'nın caz efsanesi Thandie Klaasen, hayatını kaybeden eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela için "Çoğu insan için gerçek bir babaydı. Dünyaya bir Mandela daha geleceğini sanmıyorum" dedi.

Güney Afrika’nın caz efsanesi Thandie Klaasen, hayatını kaybeden eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela için “Çoğu insan için gerçek bir babaydı. Dünyaya bir Mandela daha geleceğini sanmıyorum” dedi.

Apartheid olarak bilinen ırkçı-ayrılıkçı rejimine karşı direnişin önemli merkezlerinden Johannesburg’un Sophiatown semtinde doğup büyüyen Klaasen, bir Mandela hayranı. Mandela için “Tam bir beyefendiydi. Size bir şey sordu mu, ona sadece gerçeği söyleyebilirdiniz” diyen Klaasen, ölüm haberini duyduğunda hissetiklerini şu sözlerle ifade etti: “İçim yandı. Sarsıldım. Çoğu insan için gerçek bir babaydı. Gördünüz işte, bütün dünya buradaydı. Dünyaya bir Mandela daha geleceğini sanmıyorum.”

“Biz baskı altında büyüdük. Babalarımız ve annelerimiz de öyle. Az güldük, çok ağladık. Sırf derimizin rengi yüzünden” diye konuşan 82 yaşındaki Klaasen, genç yaşında bir arkadaşının yüzüne serptiği asit nedeniyle bir yılını hastanede geçirmiş, tutkuyla bağlı olduğu müzik kariyerinin bitmesine ramak kalmış. Polis şiddeti, taciz, tecavüz, aşağılanma, dışlanma dolu bir hayatta, şarkı söyleyerek ayakta kalmış. Sophiatown’da hayat çok zordu. Beyazlar, bizden üstün olduklarını düşünürlerdi. Ama komik olan şu ki geceleri beyaz erkekler, siyah kadınların peşine düşerdi” diyen Klaasen, “Bu da siyahları polisten, beyaz adamlardan ve beyaz kadınlardan nefret etmeye sevk etti” şeklinde konuştu.

‘Kederden de neşeden de şarkı söyledim’

Zorlu yaşam koşulları altında müziğe sarıldığını anlatan Klaasen, “Kederden de şarkı söyledim, neşeden de. Blues da söyledim, romantik şarkılar da. İngilizce de söyledim, kendi dilimde de” dedi. Klaasen vatanı Güney Afrika’yı zaman zaman terk ederek, bazı yıllarını başka ülkelerde geçirmek zorunda kalsa da hep köklerine döndüğünü dile getirdi.

Mandela’yla şahsen tanışmasını, efsanevi liderin doğum gününde şarkı söylemek üzere davet edilmesiyle bulduğunu ifade eden Klaasen, “Benim hayranımdı” dediği Mandela vesilesiyle yoksullar için gerçekleştirilen organizasyonlarda da görev aldığını anlattı.

Güney Afrika Devlet Başkanı’nın elinden Altın Baobab Nişanı’nıyla ödüllendirilen Klaasen, aldığı çok sayıda ödüllerin arasında, Kanada’da ‘Seçkin Kadın Ödülü’ (1999) ve Güney Afrika Müzik Ödülleri kapsamında ‘Yaşam Boyu Başarı Ödüllü’ de yer alıyor.

Klaasen’in kızı Lorrain de Kanada’da başarıyı yakalamış bir caz şarkıcısı. Anne ve kız, başta Kanada olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde birlikte sahne alıyor. “ Türkiye ’de yapılan caz festivallerinden birinde şarkı söylemeyi kabul eder miydiniz” sorusuna, Thandie Klaasen, tereddütsüz, “Ne zaman gidiyoruz, bilet nerede? Nerede iyi insanlar varsa, ben oraya gitmeye hazırım” diye cevap verdi.