Azıcık minimalizm fena olmazdı

Azıcık minimalizm fena olmazdı
Azıcık minimalizm fena olmazdı
Candan Erçetin'in yeni albümü 'Milyonlarca Kuştuk' konser repertuvarına cuk oturacak şarkılarıyla dinleyiciyi yanıltmıyor. Ama sözlerde azıcık minimalizm fena olmazdı.
Haber: ARDA SAVCI / Arşivi

Her zamanki gibi sessiz sedasız geldi Candan Erçetin’in yeni albümü. Bunda Gezi olaylarının ilk günlerinde piyasaya sürülmüş olmasının da etkisi olabilir elbette. Bu güzel sesi en son 2011’de Fransa kökenli aranjman şarkılara yer verdiği, tutarlı diskografisinin en zayıf halkası olarak nitelendirilebilecek albümde duymuştuk. Yeni albümde sanki bu yanlıştan dönüyormuşçasına, küllerinden doğan Zümrüdüanka kuşunu andıran bir kapak çekimiyle karşılıyor bizi. Zaten ‘Milyonlarca Kuştuk’ yayımlandığı günden itibaren pek çok haberde vurgulanan iki ana tema var. Albüme ismini veren açılış şarkısındaki Zümrüdüanka hikâyesi ve albümün kapanışına yakın karşımıza çıkan ‘Herkes Gibisin’in sözlerinde yer alan Nâzım Hikmet imzası.
Mete Özgencil sonrası dönemin dikkat çeken ‘Söz- Müzik : Candan Erçetin’ formülünü biraz kırmış Erçetin bu albümde. Şarkı sözlerinde romanlarının kahramanı Sinan mahlasını kullanan Hakan Karahan’ın kaleme aldığı, giden/ölen bir sevgiliye seslenen ‘Sen’ albümün en melankolik çalışması. Hatta melankoli duble olsun diye bir de akustik versiyon eklenmiş. Candan tarzının olmazsa olmazları Ege ve Balkan temalarının yer aldığı şarkılar da aranjman kotasından giriş yapmış. Komşunun yıllanmış şarabı Anna Vissi’nin ‘Sigxaritiria’sının yerli edisyonu ‘Güle Güle’, 20 yıl evvel ‘Pulp Fiction’la yeniden hatırlanan Misirlou’nun Zeki Müren yorumuyla pek sevdiğimiz hali ‘Yaralı Gönlüm’ ve Romanya’nın ‘Roman’ sesi Sorinel Pustiu bestesi iki şarkı, ‘Dalga’ ve hemen dile takılan ‘Yak Gemileri’ bu minvalde öne çıkanlar.
Albümün kanımca en güzel sürprizi ise bir diğer aranjman ‘Eğlen Neşelen’. İlk dinleyişte melodisini tanıdık bulanlar bunu bir Balkan halk şarkısı sanabilir. Gel gör ki bu, orijinali ‘Bei Mir Bist Du Shön’ olan, 1930’larda Ukraynalı Yahudi bestekâr Sholom Secunda imzası taşıyan Yidce bir şarkı. Erçetin kendi yazdığı sözlerle çok daha etnik bir düzenleme ile pişirmiş şarkıyı.
Artık bir Candan Erçetin imzası haline gelen, hayat okulundan mezun söz yazarının kitlelere kıssadan hisse dersler, hayata dair öğütler veren şarkı konseptine bu albümde de rastlıyoruz. Evet, zamanında Mete Özgencil ile yakaladığı o sinerjinin ortaya çıkardığı tartışılmaz klasikleri yaratmıyor Erçetin epeydir. Bu devirde artık yaratması gerekmiyor belki de. Ancak geçmiş cevherlere şöyle bir bakıp, sözlerde azıcık bir minimalizm fena olmaz diye düşünmeden edemiyor insan. Konser repertuvarına cuk oturacak nitelikte şarkılarıyla ‘Milyonlarca Kuştuk’ yine de dinleyiciyi yanıltmıyor. Yıldızlı Pekiyi alan şarkılar ise ‘Milyonlarca Kuştuk’, ‘ Aşk ’, ‘Yak Gemileri’, ‘Eğlen Neşelen’.