B.Ç.'nin Üzmez çilesi bitecek mi?

B.Ç.'nin Üzmez çilesi bitecek mi?
B.Ç.'nin Üzmez çilesi bitecek mi?

Doç. Dr. Ayten Erdoğan (ortada), Zonguldak Karaelmas Üniversitesi?nde asistanlarıyla birlikte Batı Karadeniz?deki çocuk vakalarıyla ilgileniyor. FOTOĞRAF: ERSİN ERCAN / DHA

Adli Tıp'tan istifa eden çocuk psikiyatrı, B.Ç.'nin Vakit Yazarı Üzmez olayıyla ilgili tekrar Adli Tıp'ta muayene edilmesine karşı
Haber: ERSİN ERCAN / Arşivi

ZONGULDAK - 76 yaşındaki Vakit yazarı Hüseyin Üzmez’in cinsel istismarına uğradığı söylenen 14 yaşındaki B.Ç., 4 Haziran günü, bir kez daha Bursa’da kaldığı yurttan alınacak, İstanbul’a getirilecek. Bir yıl önce yaşadığı olaylar nedeniyle ruh sağlığının bozulup bozulmadığının anlaşılması için Adli Tıp Kurumu’nda bir dizi testten geçirilecek. 
‘Üzmez davası’ yüzünden İstanbul Adli Tıp Kurumu 6’ncı İhtisas Kurulu’ndan istifa eden çocuk psikiyatristi Doç. Dr. Ayten Erdoğan ise B.Ç.’nin tekrar tekrar sorgulanması ruh sağlığını bozacağını söyledi:  
“6. İhtisas Kurulu’nda göreve başladığımda, B.Ç.’nin dosyasını ayrıntılı olarak inceledim. Dosyada her türlü bilgi ve belge var. Uludağ Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Kliniği ’nin beş sayfalık testleri de içeren raporu, bütün muayenelerinin sonuçları ve çocuğun cinsel istismarı anlattığı kayıtlarla kaldığı yurtta sosyal hizmet uzmanlarının değerlendirme raporları dosyada. Aslında hâkim ve hekimlerin, sadece Uludağ Üniversitesi’nin kayıtlarını değerlendirmelerinin yeterli olacağına inanıyorum. Tekrar tekrar sorgulama yapmamak gerek. Yapılırsa çocuk travmatize olur, ruh sağlığı bozulmamışsa bile bozulabilir.” 
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilimdalı öğretim üyesi Erdoğan, Adli Tıp’tan istifasının ardından, aldığı tehdit yüzünden 24 saat polis koruması altında.  Sıkılmış:  “Ben ne kahraman, ne de hedef olmak istiyorum. Sıradan bir şekilde işimi yapmak istiyorum. Ben dünyanın herhangi bir yerinden getirilerek Adli Tıp Kurumu’nda görevlendirilecek bir çocuk psikiyatristinin de yapabileceği bir şeyi yaptım. Sadece görevimi yaptım.”
Ama kararlı: “Cinsel istismara uğrayan çocukların adli süreçte yaşadıkları zorlukları aşabilmek, suçluların cezalandırılmasıyla ilgili eksikliklerin düzeltilebilmesi için her platformda yer alacağım. Tehditlerden yılmam. Bu amaçla Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği ile bir proje geliştirdik.  Türkiye’de cinsel istismara uğrayan bütün çocukların başvurabilecekleri, ‘www.benikoruyun.com’ ve ‘www.cocukistismarinionleme.org’ adıyla iki web sitesi kurduk. Telefon hattı için de çalışmalar da sürüyor. Ama sadece benimle olacak bir şey değil. Özellikle hukukçuların çok desteği gerekiyor. Bunu bir sivil toplum hareketi olarak sürdürmek istiyoruz. Bu konuda bize sponsor olabilecek, örneğin telefon, bilgisayar sağlanması konusunda yardımcı olabilecek her türlü desteğe ihtiyacımız var. Çocuk söylüyor ancak eğer anne baba ilgilenmiyorsa, onların yanında olunduğu, onlara destek verileceği bir şekilde çocuklara bildirilirse, en azından istismarı Türkiye’de azaltabilir, belki de yok edebiliriz.” 

Bir yıl geldi geçti
26 Nisan 2008: B.Ç.’nin annesiyle konuşmaları dinlemeye takılan Hüseyin Üzmez, Mudanya’da gözaltına alındı. Üzmez çocuğun cinsel istismarı, anne kızını bu ilişkiye zorlamaktan tutuklandı.
Altı ay sonra, 28 Ekim 2008: Adli Tıp Raporu’nda B.Ç. için ‘Ruhsal sağlığı bozulmamış’ denildi. Üzmez ve anne tahliye oldu. Üzmez “En çok kendi nefsime ve şeytana kırgınım” dedi.  
Bir yıl sonra, 15 Nisan 2009: B.Ç. olayından sonra Adli Tıp’a atanan ‘tek’ çocuk psikiyatrı Doç. Dr. Ayten Erdoğan, B.Ç.’nin ikinci kez Adli Tıp Kurumu’na getirilmesinden bir gün önce  “Yine aynı raporu vereceklerini düşünüyorum” diyerek istifa etti. Erdoğan Adli Tıp’taki iş yükünün ağırlığı ve çocukların muayenesiyle ilgili sert eleştirilerde bulundu.