'Babamın Sesi' için mütevazı bir gala

'Babamın Sesi' için mütevazı bir gala
'Babamın Sesi' için mütevazı bir gala

Galaya BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da katıldı. Fotoğraf: Ali İhsan Terzi

'İki Dil Bir Bavul' ekibinin yeni filmi 'Babamın Sesi' dün İstanbullu izleyiciyle ilk buluşmasını gerçekleştirdi.

‘İki Dil Bir Bavul’ ekibinin yeni filmi ‘Babamın Sesi’ dün İstanbullu izleyiciyle ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Beyoğlu Sineması’ndaki mütevazı galaya sinema ve sanat çevreleri kadar sivil toplum kuruluşları ve siyasi çevrelerden de konuklar katıldı.

Sahneye yönetmenlerden Orhan Eskiköy çıktı ve filmin diğer yönetmeni Zeynel Doğan’ı çağırdı. Başrolü de üstlenen Zeynel Doğan izleyicileri selamladıktan sonra gösterime geçildi. Filmin ardından ikili bu kez alkışlar arasında sahnede yerini aldı. Orhan Eskiköy, “Uyuklayanlar gördüm, biraz sıktıysak affola” falan deyince “Yok hocam kaleminize, kameranıza sağlık” sesleriyle fazla tevazu göstermesine izin verilmedi. Ardından sahneye bir konuşma yapması için BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş davet edildi.

Demirtaş, ‘Siyasetin kaba, kavgacı söylemi yerine sanatın incelikli’ anlatımıyla karşılaşmaktan duyduğu mutluluğu ifade edip yönetmenleri, ele aldıkları meseleyi öven ve izleyiciden de tam puan alan bir konuşma yaptı. Demirtaş, “Biz de bu filmin izlenmesi için destekleyerek üzerimize düşeni yapacağız” dedi. Ardından herkes, yani festival gediklisi sinemacılar, Kürt meselesi hakkında duyarlılığı bilinen aydınlar ve sinemaseverlerden oluşan izleyici grubu film hakkında sohbet etmek üzere tekrar sinema fuayesine geçti.

(Radikal Hayat Servisi)