'Babamın Sesi'ne ses verin!

'Babamın Sesi'ne ses verin!
'Babamın Sesi'ne ses verin!
Maraş katliamından etkilenen bir ailenin öyküsünün anlatıldığı 'Babamın Sesi' bu Cuma vizyona giriyor. Radikal filmin yönetmeni Orhan Eskisoy'u bu cuma Canlı Yazı İşleri'nde konuk edecek. Maraş katliamından etkilenenleri ise Radikal'e yazmaya davet ediyoruz

Maraş Katliamı’ndan etkilenen bir ailenin öyküsünü anlatan ‘Babamın Sesi’nin yönetmenlerinden Orhan Eskiköy, 2 Kasım’da 14.30’da Radikal Canlı Yazı İşleri’nde olacak. Orhan Eskiköy ile canlı sohbete başlamadan önce okurlarımıza bir çağrımız var: Siyasi tarihimizin acı olaylarından Maraş ve Çorum katliamlarına dair aile tarihinizden paylaşmak istediklerinizi, 1000 karakteri geçmeyecek şekilde radikalsoruyor@radikal.com.tr  adresine gönderebilirsiniz. Orhan Eskiköy 14.30-15.30 arasında göndereceğiniz anı ve görüşler üzerinden, sizlerle filme dair canlı bir sohbet gerçekleştirecek.


Yönetmenler Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan ‘Babamın Sesi’ filmi için şunları yazdı:


‘Babamın Sesi’ hatırlamak ve hatırlatmak üzerine bir film...

Ülkemizdeki katliamlardan söz edilirken sorunu sadece öldürülenler üzerinden konuştuğumuzu fark ettik. Hayatta kalanların neler hissettiğini, nasıl bir gelecek hayal ettiklerini bilmemiz gerektiğine inanıyoruz. Sadece Maraş Katliamı’ndan doğrudan etkilenen ve hâlâ yaşayan insanlardan söz etmiyoruz. Bu katliamlardan sadece Alevi ya da Kürt olduğu için etkilenen ve kendilerini ifade etmekten korkanların duyguları da önemli. Bu filmi yapma nedenlerimizden biri de bu. Böyle bir filmi izleyenler toplumdaki yerini sorguluyorsa cesaret bulsunlar ve “Ben kendimi mutsuz hissediyorum” diyebilsinler.
Önümüzde duran en büyük sorunların nedenleri hakkında soru sormaya cesaretimiz olmalı. Sinemanın da bu soruları sorabilecek en güçlü mecralardan biri olduğu açık. Biz bu filmi yaparken bir ailenin üzerinden Türkiye `nin en önemli sorunu olan ‘farklı kimliklerin tanınması’ ve ‘anadili’ hakkında sorular sormak istedik.
Siyasi tarihimizde çok acı olaylar var. Bunlarla yüzleşmek zor. Hesabını verebilecek bir irade henüz çıkmadı. Ancak bunlarla yüzleşmek ve hesabını verebilmek barış içinde bir Türkiye tasavvuru yaratabilir.

 ‘İki Dil Bir Bavul’ ekibinin yeni filmi: ‘İki Dil Bir Bavul’ filmiyle büyük beğeni kazanan Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan, yeni projeleri ‘Babamın Sesi’ ile sinemalara konuk oluyor. Orhan Eskiköy bu kez yanına ‘yönetmen ortak’ olarak hikâyenin sahibi ve filmin oyuncusu olan Zeynel Doğan’ı alırken, Özgür Doğan yapımcı olarak filme imza attı. ‘Babamın Sesi’, şimdilerde unutulan ‘ses kayıtları’ üzeriden babasının ve köklerinin izini süren genç bir adamın hem kendi hayatının derinlerine hem de başta Maraş Katliamı olmak üzere Türkiye’nin önemli tarihi duraklarına uğrayan özel bir film. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nden ‘En İyi Film Ödülü’yle dönen ve yönetmenlerden Zeynel Doğan’ın ailesinin gerçek hikâyesinden yola çıkılarak oluşturulan filmin merkezinde, Doğan’ın babasından kalan kasetler yer alıyor. Film Cuma günü vizyona giriyor.

 

CANLI YAZI İŞLERİ'NE KATILMAK İÇİN...Chat programına katılmak için yapmanız gerekenler. Anasayfanın sağ bölümünde karşınıza çıkacak Canlı Yazıişleri butonuna bastığınızda bir canlı chat odasıyla karşılaşacaksınız.

Bu chat odası, Radikal gazetesinin yazıişleri elemanları o günkü gazeteyi yapmak üzere yuvarlak masada toplandığında aktif hale gelecek. Bizim sabah ve öğle toplantısı sırasında, yani günde iki seans olarak.

Her gün bir Radikal editörü, ismi ve resmiyle, o chat odasının yöneticisi olarak sizlerle buluşacak. Chat odasının sağ tarafında o günkü toplantı için tartışmak üzere hazırladığımız gündem maddelerimiz bir liste halinde yer alacak.

Radikal gazetesinin yazıişleri müdürlerinin, editörlerinin, bölüm şeflerinin ve muhabirlerinin elinde tuttuğu ‘gündem notları’nı bundan böyle siz de görebilecek, o notlara yenilerini ekleyip, varolanlarla ilgili fikirlerinizi paylaşabileceksiniz.

Chat odasının o günkü yönetici editörü size yazıişleri masasında tartışılanları da iletecek. Böylece Radikal gazetesinin ve Radikal.com.tr’nin manşetlerine birlikte karar verebileceğiz.

Bu chat odasında ‘görev alabilmek’ için (sol üst köşedeki butona tıklayarak) Radikal.com.tr’ye üye olmanız yeterli. Halihazırdaki üyelerimiz fazladan herhangi bir işlem yapmadan Canlı Yazıişleri’ne katılabilir.

Tahmin edersiniz ki, küfür, hakaret, nefret söylemi içeren cümle ve kelimeler bu odada barınamayacak. Onun dışında her türlü öneri ve eleştiriye açığız.