'Babasız büyümek daha saldırgan yapıyor'

'Babasız büyümek daha saldırgan yapıyor'
'Babasız büyümek daha saldırgan yapıyor'
Babasız büyümenin, çocukları saldırgan hale getirebileceği belirlendi.

Kanada 'daki McGill Üniversitesi'nden bilim insanları, babasız çocukların gelişiminin ne yönde etkilendiği sorusuna cevap aradı. Araştırmacılar, babası olmayan farelerin sosyal davranışları ve beyniyle anne ve babayla büyüyenlerinkini karşılaştırdı. Babasız farelerin beyninin sosyal kontrol ve bilişsel faaliyetlerde rol oynayan bölümünün işlevinde bozukluklar belirleyen bilim insanları, bu hayvanların sosyal davranışlarının anormal olduğunu, anne ve babalarıyla büyüyenlere göre daha saldırgan davranışlar gösterdiğini gördü.

Sonuçları Cerebral Cortex dergisinde yayımlanan araştırmada, babasız büyüyen dişi farelerin, merkezi sinir sisteminde uyarıcı etkiye sahip amfetamin maddesine daha duyarlı hale geldiği ortaya çıktı. Bilim insanları, babasız büyüyen çocukların yetişkin olduklarında daha anormal ve saldırgan davranışlar gösterebileceğini, özellikle kız çocuklarının uyuşturucu ve alkole yönelebileceğini söylüyor.

Daha önce yapılan araştırmalar, annesiz büyüyen çocukların gelişiminin etkilendiğini, bu çocuklarda güven eksikliğinin yanı sıra aşırı kilo sorunlarının da görülebileceğini göstermişti.


  ETİKETLER:

  Kanada

  ,

  Kız

  ,

  Bilim

  ,

  sosyal

  ,

  saldırgan