Babylon'da son konser yapıldı

Babylon'da son konser yapıldı
Babylon'da son konser yapıldı
İstanbul'da müzik dünyasını değiştiren mekan Asmalımescit Babylon, dün gece Belleruche konseriyle kapılarını kapattı.

 2000’li yılların müzik dünyasına damgasını vuran Babylon’un sahnesi dün gece son konseri ağırladı ve ünlü klübün kapıları yeni hayatına başlayıncaya kadar kapandı. Aslında takvimli son konser Çarşamba günkü Sun Ra gecesiydi. Ne var ki Soma nedeniyle ertelenen Belleruche konseri, dün gece Babylon müdavimlerini son bir kez daha biraya getirdi. Babylon’u Babylon yapan Pozitif ekibi neredeyse tam kadro oradaydı. Konserden haberdar olup, bu unutulmaz mekana veda etmek için uğrayanlarla birlikte gece hareketli bir kalabalığı ağırladı. Hüzün değil ama mekana yakışır bir eğlence ve müzik ruhunun yine ağırlığını koyduğu bir gece olarak kentin müzik tarihinde mütevazi yerini aldı. Gecenin geliri diğer Soma İçin Müzik etkinlikleri gibi madencilere aktarılacak. İşin daha ilginci, sahneye çıkan Belleruche grubu için de dün gecenin bir ‘son’ olmasıydı. Dağılma kararı alan grup Babylon’da son konserini vermiş oldu.

Nisan 1999’da kapılarını Sun Ra konseri ile açan Asmalımescit Babylon, hem bulunduğu bölgenin, hem de bütün kentin ruhunu değiştirdi. İstanbul ’da ilk kez dünya standartlarında müziği, programlı biçimde hem de uzun soluklu olarak ağırlayan bir mekan açılmıştı. Kentin festival, müzik eğlence hayatında çok önemli yeri olan Pozitif’in açtığı bu mekan, yıllarca en gözde yer oldu. Dünyanın ve memleketin en iyi müzisyenleri Babylon sahnesinde çaldı. Müzikseverler burada uzun ve unutulmaz geceler geçirdi. İstanbul’un eğlence ve müzik hayatına katılan herkeste mutlaka iz bırakmış olan Asmalımescit Babylon, kentteki konser çağının da öncüsü oldu.

Babylon önümüzdeki günlerde Bomonti’de eski bira fabrikasında açılacak yeni yerinde hayatını sürdürecek. Asmalımescit’te bir marangozhaneden dönüştürülen tarihi yer ise yenilenecek. İleride tekrar açılması planlanıyor. Ama önümüzdeki sezon yıllar sonra ilk defa, Beyoğlu’nda Babil Kulesi’nin evrensel sesleri olmayacak.