Bachata ile tanışma fırsatı

Bachata ile tanışma fırsatı
Bachata ile tanışma fırsatı
Bugün sahne alacak Bachata müziğinin efsane ismi Toke D'Keda'nın kurucusu Eddie Blasquez "Müzik benim için seksi bir kadın gibi" diyor.
Haber: EBRU KENTOĞLU / Arşivi

Latin müziğin bir türü olan bachata’yı tek başına dinlemenin bu kadar keyifli olacağını tahmin edemezdim herhalde. Amerikalı grup Toke D’Keda ile tanışana dek. Dominik Cumhuriyeti’nde 20. yüzyılın başında ortaya çıkmış ‘Âşıkların Dansı’ denilen ve Küba, İspanyol ve Karayip ritimlerinin sentezi niteliğindeki bachata günümüzde neredeyse salsa kadar popüler bir dans türü. Biraz daha yavaş temposu ve daha az teknik içeren figürleriyle salsadan ayrılıyor, 1960’ların klasik bachata tarzı ise son dönemde hip hop ile harmanlanmış ve modern bir kimliğe bürünerek dünyada özellikle gençlerin arasında daha yaygın hale gelmiş. Bu çılgın dans müziğinin en ünlü temsilcilerinden Toke D’Keda, bu akşam Refresh The Venue’de içimizi kıpır kıpır edecek şarkılarıyla sahne alacak. Bu gecenin özelliği Türkiye ’deki ilk bachata müziği konseri olması…
Grubun kurucusu ve müziklerinin yaratıcısı Eddie Blasquez, aslında Porto Rico’luymuş. Kendisini ‘latino’ olarak tanımlıyor. Ana vatanı olan Latin Amerika kültürünü dünyaya tanıtmak ve hissettirmek amacıyla başlamış bachata müziğine. Dans etmekten keyif alsa da, daha çok kendi müziğinde dans eden insanları görmekten mutlu oluyor. YouTube’ta, Hindistan, Brezilya, Vietnam gibi dünyanın her tarafından dansçıları grubun şarkılarında dans ederken görmek mümkün. Latin şarkıcı, kendisi için en anlamlı konser deneyimlerini Latin Amerika ülkelerinde gerçekleştirmiş. Sanatçı, Meksika, Peru, Kolombiya ve Panama gibi kendi kültürüne yakın ülkelerde verdiği konserlerini örnek olarak gösteriyor. Seyircilerin, İspanyolca şarkılarının anlamlarını bilmeseler de eşlik etmeleri Porto Rico’lu sanatçının unutamadığı anlardan...
Konser sırasında seyircilerin bu hareketlerini “Çok hoş ve unutulmaz mimikler” olarak tanımlıyor. Eddie yalnızca Latin müziği dinlemiyormuş , başka hangi tarzları sevdiğini sorduğumuzda Rolling Stones, Lenny Kravitz, Juan Luis Guerra, Coldplay, David Guetta gibi isimleri sıralıyor. Ardından, “Müzik benim için seksi bir kadın gibi” diyerek boşuna romantik bir bachata müzisyeni olmadığının sinyalini veriyor.
2012-2013 dünya turnesi kapsamında Rusya, Hollanda, İspanya, Slovakya, Belçika gibi birçok ülkeyi ziyaret eden grubun solisti, Türkiye’ye ilk defa geliyor. Eddie, gerçekten heyecanlı olduğunu belirtirken, Türk seyircisinden beklentisi yüksek: “Dans etmeye hazır olun!”
Dansseverler, bu akşam 21.30’da Refresh The Venue’da gerçekleşecek “Türkiye’nin ilk bachata konseri” öncesi ve sonrasında, Türkiye’nin en iyi Latin Müzik Dj’lerinden Mehmet Ceyhan ve Volkan Kayataş’ın müzikleriyle de keyifli bir dans partisi yaşayacak.