BAFTA'nın yıldızı '12 Yıllık Esaret'

BAFTA'nın yıldızı '12 Yıllık Esaret'
BAFTA'nın yıldızı '12 Yıllık Esaret'
İngilizlerin prestijli sinema ödülü BAFTA'da '12 Yıllık Esaret' en iyi film seçildi. En iyi İngiliz filmi ise 'Yeryüzü'nün.

Sinemada ödül sezonunun en merakla beklenen organizasyonlarından BAFTA da sonuçlandı. İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi’nin verdiği ödüllerde en iyi film unvanını Britanyalı yönetmen Steve McQueen’in ABD tarihinden bir kölelik hikâyesi anlattığı ‘12 Yıllık Esaret’ aldı. , İngiliz nüktedan ve komedyen Stephen Fry’ın sunuculuğunu yaptığı tören pazar günü Londra’nın tarihi kraliyet opera binasında düzenlendi ve yine her sene olduğu gibi haber bültenlerinin bahsetmeden geçemeyeceği ödül kabul konuşmalarına sahne oldu. Misal Steve McQueen, en iyi film ödülünü alırken yaptığı konuşmada, köleliğin dönem filmlerinde donup kalmış bir mesele olmadığını “Şu anda biz burada otururken 21 milyon kişi köle olarak kullanılıyor” cümlesiyle vurguladı. ‘Yerçekimi’yle en iyi yönetmen ödülünü alan Meksikalı Alfonso Cuaron ise BAFTA’nın kendisi için çok önemli olduğunu, 13 yıl Britanya’da yaşadığı için kendisini Britanya film endüstrisinin bir parçası olarak gördüğünü söyledi. Yönetmenin “Galiba Britanya’da yükselen göç oranının iyi bir örneğiyim” diye espri yapması, ülkede son dönemde göçmenlerle ilgili yapılan tartışmalara bir gönderme olarak yorumlandı. Gecede Britanya film endüstrisine saygılarını sunan tek isim Cuaron değildi. ‘American Hustle/Düzenbaz’la en iyi özgün senaryo ödülünü alan David O. Russell ve Eric Warren Singer, küçük yaşlardan itibaren Britanya sinemasıyla beslendiklerini söyledi. Gecenin en dokunaklı konuşması ise ‘Blue Jasmine’le en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Cate Blanchett’tan geldi. Ödülünü yakın zamanda kaybettiğimiz Phillip Seymour Hoffman’a adayan Blanchett, oyuncuya ithafen yaptığı konuşmada “Eşiği o kadar yukarı çektin ki... O yüzden bu ödülü sana adıyorum. Seni şerefsiz, umarım gurur duyuyorsundur” dedi. İngiltere Kraliyet tahtının ikinci vârisi Cambridge Dükü William’ın da katıldığı gecede verilen ödüller şöyle:

BAFTA 2014

En İyi Film: 12 Years a Slave
En İyi Yönetmen: Alfonso Cuaron- Gravity
En İyi Erkek Oyuncu: Chiwetel Ejiofor- 12 Years a Slave
En İyi Kadın Oyuncu: Cate Blanchett- Blue Jasmine
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Barkhad Adbi- Captain Phillips
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jennifer Lawrence- American Hustle
En İyi İngiliz Filmi: Gravity
En Orijinal Senaryo: American Hustle
En İyi Uyarlama Senaryo: Philomena
En İyi Animasyon Filmi: Frozen
En İyi Sinematografi: Gravity
En İyi Belgesel: The Act of Killing
En İyi Yabancı Film: The Great Beauty
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: The Great Gatsby
En İyi Görsel Efekt: Gravity
En İyi Makyaj ve Saç: American Hustle
En İyi Kostüm Tasarımı: The Great Gatsby
En İyi Ses: Gravity
En İyi Müzik: Gravity

Gece , İngiliz şarkıcı Laura Mvula’nın performansıyla başlarken, ödül töreninin sunuculuğunu İngiliz komedyen ve aktör Stephen Fry yaptı. Her yıl Oscar ödül töreninden iki hafta önce verilen BAFTA ödülleri, Oscar alabilecekler ile ilgili ipucu niteliği taşıyor.