Bağımlılık yapan 35 gıda

Bağımlılık yapan 35 gıda
Bağımlılık yapan 35 gıda
Pizza ya da çikolata yemekten vazgeçmek kolay mı? Çoğu insan için değil! 120 katılımcıyla yapılan bir araştırmaya göre bunun sebebi işlenmiş gıdaların bağımlılık yapıyor olmasında gizli...

RADİKAL – Modern hayatın vazgeçilmezi işlenmiş gıdaların ‘bağımlılık benzeri’ bir etki yarattığı öne sürüldü. Buna göre pizza, çikolata, cips, kek, peynir, kurabiye gibi yoğun yağ ve rafine karbonidratlar içeren gıdalar ‘bağımlılık yapan’ ve vazgeçilmesi en zor olan besinler arasında yer alıyor. Michigan Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, insanların tüketmeyi bırakması en zor olan gıdalar belirlendi. Listede çoğunluk yoğun biçimde işlenmiş gıdalarda.
Araştırma için 120 öğrenciyle bir deney yapıldı. Öğrencilere bağımlılık benzeri beslenme davranışlarını ölçen Yale Gıda Bağımlılık Ölçeği’nin bir versiyonu uygulandı. Deneklere yarısı yoğun derecede işlenmiş olan, diğer yarısı ise ‘işlenmemiş’ olarak kabul edilen 35 gıdalık bir liste verildi. Katılımcılar daha sonra ‘problemli’ buldukları gıdaları seçti.

Katılımcıların sadece yüzde 7’si ‘gıda bağımlısı’ olarak tespit edildi ancak yüzde 92’si de ‘problemli’ gıdaları yemeyi bırakmak istedikleri halde bunu yapabilecek gibi hissetmediklerini söyledi.    
Araştırmacılar, “Yüksek derecede işlenmiş gıdalar ya da yağ ve/ya da rafine karbonhidratlar katkılı yiyecekler, ‘bağımlılık benzeri yeme davranışıyla’ en çok ilişkili olanlar. Listenin ilk 10 sırasında yer alan gıdaların dokuzu yüksek derecede işlenmiş ve çok fazla yağ ve rafine karbonhidrat içeren gıdalar.”

İşte araştırmaya göre en güçlüsünden en zayıfına bağımlılık içeren gıdalar:

1. Pizza
2. Çikolata
3. Cips
4. Bisküvi
5. Dondurma
6. Patates kızartması
7. Çizburger
8. Asitli içecekler (Diyet olmayanlar)
9. Kek
10. Peynir
11. Domuz pastırması
12. Kızarmış tavuk
13. Sandviç
14. Patlamış mısır (tereyağlı)

15. Kahvaltılık gevrek
16. Şekerli sakız
17. Biftek
18. Muffin kek
19. Çerez
20. Yumurta
21. Tavuk göğsü
22. Çubuk kraker
23. Kraker
24. Su
25. Granola bar
26. Çilek
27. Mısır
28. Somon balığı
29. Muz
30. Brokoli
31. Esmer pirinç
32. Elma,
33. Fasulye
34. Havuç
35. Salatalık
(The Independent)