Bahar güzel de, uyumaktan yaşanmıyor!

Bahar güzel de, uyumaktan yaşanmıyor!
Bahar güzel de, uyumaktan yaşanmıyor!
Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

PİŞO’NUN GÜNLÜĞÜ
Ailece bahar çarpması yaşıyoruz. Önce kadına çarptı. Yolculuktan döndüğümüzden beri uyuyor. Hatta gözleri yarı kapalı dolaşıyor diyebiliriz. Saat gece yarısını vurduğu anda başı düşmeye başlıyor sonra da yatıp düz 12 saat uyuyor. Bazen kalkıp adamla kahve içip, onu gönderdikten sonra tekrar yatıp uyuyor. Ne olacak bu kadının hali derken adam da ona benzedi. Dün akşam işten gelip “Ben beş dakika kestireyim” dedi, sabah 10’da ancak sürünerek kalktı. Toplamda 14 saat uyumuş. Bu bir rekor. Neyse ki
televizyonda ‘Ezel’ vardı da kadın ona kitlenip kaldığından, adamın yokluğunu fark etmedi. Sanırım bebekliklerine geri döndüler. Allahtan arada uyanıp bir de ağlamıyorlar. Sorsan, ikisinin de çok işi var, çok çalışıyorlar. Bana öyle geliyor ki işler gözlerinde büyüdüğü için yatıp uyumayı tercih ediyorlar. Çok sevdiğim Douglas Adams’ın bir kitabında okumuştum; gezegende ekonomik kriz baş gösteriyor, çözüm olarak “Hepimiz yatıp uyuyalım uyandığımızda kriz de bitmiş olur” diyorlardı. Bizimkilerde de o hesap. Onlar uyurken işler hallolacak herhalde. Kiraz ve ben genetik kodlarımızdan ötürü zaten günde yaklaşık 18 saat uyuyoruz. Bunları görünce bize de daha bir uyku bastırıyor. Gidip kafamızı su kabına daldırıp ancak ayık durabiliyoruz. Bu bahar yorgunluğu demek böyle bir şeymiş. Her mevsimin de bir arızası var; sonbahar depresif, kış fazla soğuk, yaz fazla sıcak... Ben en çok ilkbaharı seviyordum ama onu da uyumaktan yaşayamıyorsun. Yine “Baharı görmeden yaz geldi geçti” diyeceğiz anlaşılan. Yaz demişken, bakalım bu sene birlikte tatile gitmeyi başarabilecekler mi? İlk hedef 19 Mayıs. Biz Kiraz’la iddiaya girdik. Kim kaybederse bir hafta boyunca diğerinin tüylerini yalayıp temizleyecek.
Bu arada çok hoşuma giden bir şey oldu. Bizim Aydan Abi (Aydan Çelik) çok özel yapım bir bisiklet tasarlamış. Bisikletin bir köşesinde de benim resmim var. Şanım yürüyor gördüğünüz gibi. Sanırım kendisiyle bu bisiklet mevzusunda yapılacak bir röportajı yakında bu sayfalarda okuyacaksınız.
Gözlerinizden öperim, iyi uykular...

Acar muhabir Pişo’dan haberler 
* 9 Mayıs Anne Hayvanlar Günü; onlar da anne!
İlki geçen yıl Taksim AKM’nin önünde gerçekleşen ‘Anne Hayvanlar’ gününün ikincisi bu sene 9 Mayıs’ta (yarın) Sultanahmet Meydanı’nda düzenleniyor. Saat 14.00-17.00 arasında Alman Çeşmesi önünde buluşulacak. Amaç, elbetteki hayvanlara yapılan katliamları ve işkenceleri protesto etmek. 

* En İyi Fotoğraf Ödülü ‘Ana Yüreği’ne gitti
Basın Fotoğrafı Ödülleri’nde, Yılın Serbest Fotoğrafı birincisi ‘Ana Yüreği’ isimli fotoğrafı ile Anadolu Ajansı muhabiri Hakan Şahin oldu. Fotoğraf Edirne’de yavrusuna araba çarpan anne köpeğin saatlerce kazanın yaşandığı noktada bekleyişini anlatıyor.

* Engelli kedilere yardım
Manisa’da belediye tarafından yaptırılmış ancak tamamen gönüllülerin çabalarıyla varlığına devam eden Engelli Kedi Evi’nde yaklaşık 80 civarında kedi bulunmakta. Bu eve sadece kör, sakat, topal, yani engelli kediler kabul edilmekte. Acil ihtiyaçlar, kuru mama ve dış parazit ilaçları. Yardım etmek için Barınak Gönüllüleri Derneği’ne, http://by.bgd.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 

* Bir kap mama ve   bir kap su 
Yaşam Hakkına Saygı Derneği’nce teşvik edilen ‘Bir Kap Su & Bir Kap Mama’ kampanyası başladı.
Tabii bunu sadece içinden geldiği için yıllardır yapan birçok  kişi var. Biz aklına gelmeyenlere hatırlatmak için yazıyoruz. Yaz-kış kapınızın önüne koyacağınız bir kap su ve bir kap mama/artık yemekle birçok hayvanın hayatını kurtarabilirsiniz.