Bahara açılan bir kapıya gitti

Bahara açılan bir kapıya gitti
Bahara açılan bir kapıya gitti
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Birkaç ay önce bir ödül töreni... Erol Günaydın, Bodrum’da gördüğü tedaviyi tamamlamış, İstanbul ’a dönmüştü. Yanında arkadaşım olan en küçük kızı Günfer ile birlikte, bir güzel hazırlanmış, başından hiç çıkarmadığı şapkasını da unutmamıştı... Çok zayıflamıştı, sesi de cılız çıkıyordu. Ama espriler yapıyor, hepimizi gülümsetiyordu. Gecenin sonunda vedalaşırken bileğini tekerlekli sandalyeden kaldırmadan el salladı Erol Amca. Ve gittiler... Onu bir daha hiç görmedim.
Dün, Erol Günaydın’ın uzun yıllar sahneye çıktığı Ses Tiyatrosu... Koltuklar dolu , diller lâl… Ailesi, yakın dostları, sevenleri… Hep birlikte veda ediyoruz usta sanatçıya.
Buraya sığdıramayacağımız kadar çok isim vardı, bazılarını sayalım: Tuncel Kurtiz, Ferhan Şensoy, Haldun Dormen, Rasim Öztekin, Erol Keskin, Derya Baykal, Civan Canova, Erdal Özyağcılar, Demet Akbağ, Halit Kıvanç, Erdal Tosun, Erkan Can, Mustafa ve Memet Ali Alabora, Erol Evgin, Nebil Özgentürk, Bahadır Baruter, Göksel Kortay, Aliye Uzunatağan, Okan Bayülgen, Mustafa Sarıgül...
Sahneye Erol Günaydın’ın gençlik yıllarından, gülümsediği bir fotoğrafı konulmuş. Üzerinde dizeler: “Gülümseyen yüzün / Hafızalardaki sesin / Büyük Üstad / Hep bizimlesin”. Naaşının üzerinde alt dudağını hafif büzdüğü, bu sefer gülmediği bir fotoğraf , tiyatroya başladığı liseyi temsilen bir Galatasaray bayrağı, hep taktığı şapkası ve yıllar önce Derya Baykal’a hediye ettiği kavuke konmuş.
Işıklar söndü önce. Günaydın’ın söyleşilerinden, tiyatro oyunlarından, dizilerinden görüntüler ve ölümle ilgili sözleri geldi ekrana: “Ben bir tanıdığım. Ben öldüğümde bir tanış aramızdan ayrıldığında ne deniyorsa, o densin. ‘Çok meşhur bir adamdı’ denilmesini istemem” sözleri uzun süre alkışlandı.
Yıllarca birlikte sahne aldığı oyuncu arkadaşı Tuncel Kurtiz çıktı sahneye, “Ses Tiyatrosu’na bunca yıl sonra son girişi oluyor. Benim hayatım, Erol’la bu sahnede başladı. Ölüme inanmıyoruz. Bahara açılan bir kapıya gidiyor” dedi. Kurtiz’in ardından ise mikrofon başına Derya Baykal ve Rasim Öztekin geçti. Öztekin, “Ben ağabeyimi, babamı, en önemlisi konservatuvarımı kaybettim” diye konuştu. Demet Akbağ, Ferhan Şensoy ve Halit Kıvanç’ın konuşmalarıyla biten törenin ardından, usta oyuncunun naaşı, cenaze namazı kılınmak üzere alkışlar eşliğinde Teşvikiye Camii’ne götürüldü. Arkasında elbette onu hep gülümserken hatırlayacak insanlar bırakarak…