Bahara sazlı sözlü, şenlikli karşılama

Bahara sazlı sözlü, şenlikli karşılama
Bahara sazlı sözlü, şenlikli karşılama

Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri?nde ?medeni cesareti olanlar? sahneye çıkıp gecenin starı oldu. FOTOĞRAF: ERHAN ELALDI / aa

EDİRNE/İSTANBUL - Dilekler tutuldu, rengârenk çaputlar bağlandı, ağaçlardan artan kurdelalar saçlara takılıp Trakya ezgileriyle göbekler atıldı... Bahar, bu sene de Ahırkapı ve Kakava şenlikleriyle rengârenk ve canlı kalabalıklarca karşılandı... Edirneli Romanlar, sabah ezanından sonra Tunca Nehri kıyısına indi, nehirde yüzlerini yıkayıp dilek tuttu. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’ne sabahın erken saatlerinde akın eden yüzlerce Roman pet şişelere nehir suyu doldurup dilekte bulunurken bazı erkekler yüzerek karşı kıyıya geçti. Evlenme çağına gelen genç kızlarsa gelinliklerini giyerek nehir kıyısında davul zurna eşliğinde göbek attı, kimisi gelinlikleri nehre fırlattı. Bereketin ve baharın gelişinin müjdecisi olan ağaçlardan yeşil dallar koparan Romanlar, dalları evlerine götürüp kapılarına astı.
İstanbul’daysa bu yıl katılımcı sayısının fazlalığı nedeniyle Ahırkapı sokakları yerine Ahırkapı Parkı’nda düzenlenen şenlikte Buzuki Orhan, Lüleburgazlı Küçük Hasan ve Tamer Kum, Göksenin İleri ve İstanbul Şarkıları, Makedon Koçani Orkestar, Trakya All Stars, Ege Hicaz, Ahırkapı Roman Orkestrası, Pire Mehmet ve Roman Orkestrası, Babaeski Roman Orkestrası, Makedon Folk Orkestrası, Roman-İn-Caz, Kolektif İstanbul, Semaver Kumpanya, Mısırlı Ahmet Ritim Atölyesi sahne aldı. Çok sayıda turistin de aralarında olduğu katılımcılar bol bol dans etti, ağaçlara dileklerinin yazılı olduğu not kâğıtlarını tutturdu, bol bol dans etti. (dha, aa)