Bahçeli bir ev istiyorum!

Bahçeli bir ev istiyorum!
Bahçeli bir ev istiyorum!
Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

PİŞO’NUN GÜNLÜĞÜ
Bu şehirli insanlar bir tuhaf. İki avuç toprakla oynayınca kendilerini doğaya dönmüş falan sanıyorlar. Başımıza çiftçi kesiliyorlar. Bizim adam da öyle. Ufacık balkonda uğraşıyor da uğraşıyor. Pazar günlerinin en büyük eğlencesi toprak mıncıklamak. Onun salon bitkilerine musallat olmayalım diye saksılara bizim için kedi çimi ekti. Balkona çıkınca bu çimenlerden biraz yiyoruz sonra da saksıların içine oturuyoruz. Böylece bahçe hasretimizi biraz olsun geçiştiriyoruz.
Salonda duran Benjamin’in topraklarını eşelediğimiz için zavallı bitki bir süredir balkonda, etrafı çitlerle çevrili şekilde duruyordu. Geçenlerde havalar iyice soğuyunca, etrafındaki tel örgüyle içeri aldılar. Kadın, bu tel örgünün bizi durduramayacağı konusunda adamı uyardı ve arkadaki kapalı balkona koymasını söyledi. Adam tabii ki dinlemedi.
Aslında yeni yıl kararlarım arasında uslu durup, kendimi daha fazla sevdirmek vardı ama dayanamadım. Geceleyin canım    sıkıldı. Topraktan köfte yapmak istedim. Ne olup bittiğini anlamadan kendimi tel örgüyü yerken buldum. Ardından taze toprağı eşeleyip bir güzel halının üzerine yaydım. Sonra da toprakta kendimce bir iz bıraktım. Burnunuzun direğini kıracak cinsten bir iz.
Sabah kadın salona girer girmez bir çığlık attı. Hemen masanın altına saklandım. Belki Kiraz yaptı sanırlar diye bekledim ama halıya çıkan simsiyah pati izlerinin adresi belliydi. Kadının çığlığına adam geldi, doğrudan “Ne yapmış?” diye sorarak. Durumu görünce de tüm cool haliyle “Belliydi zaten” dedi ve konuyu değiştirip kahvaltı hazırlamaya koyuldu. Ama kadın daha kinci. “Sana bugün mama yok Pişo” dedi ve arkasını döndü. Sonra Benjamin’i arka balkona taşıdılar. Yani şunu en başta yapsalar suçu önlemiş olacaklar. Ama önlemek yok, teşvik var. Hep adamın yüzünden.
Her neyse, bu hafta adam yazın balkonu sarsın diye eve yasemin getirdi. Onu doğrudan arka balkona koydukları için tadına bakamadım. Şimdilik balkonda sardunyalar var. Onların tadı güzel değil. Bir tane içi sulu, dikensiz, değişik bir kaktüs var, onu yemeye bayılıyoruz. Adam bizim balkondan hızını alamayıp kadının kendi evindeki balkonu da düzenlemeye kalktı. Oranın icabına da Zeytin bakacaktır eminim. Yahu bitsin bu balkonda çiftçilik hevesleri. Bahçeli bir ev istiyorum! O kadar!
Yeşil bir hafta sonu dilerim...