Bahman Ghobadi'nin kardeşi kayıp

Bahman Ghobadi'nin kardeşi kayıp
Bahman Ghobadi'nin kardeşi kayıp

Behrouz Ghobadi'den iki haftadır haber alınamıyor.

'Gergedan Mevsimi'nin yönetmeni, ünlü İranlı sinemacı Bahman Ghobadi, kardeşi Behrouz Ghobadi'nin İran İstihbarat Bakanlığı tarafından alıkonulduğunu duyurdu

En son ‘Gergedan Mevsimi’ filmi vizyona giren İranlı Kürt yönetmen Bahman Ghobadi, iki haftadan beri kardeşi Behrouz Ghobadi’den haber alamadığını söyledi. Açıklamasında kardeşinin ‘ulusal güvenliği tehdit’ gerekçesiyle İran İstihbarat Bakanlığı tarafından alıkonulduğu bilgisini aldığını belirten Ghobadi, “Ailem ve ben biliyoruz ki Behrouz kesinlikle bu suçlamayı hak edecek bir insan değildir ve masumdur” dedi.
40 yaşında Sünni-Müslüman İranlı bir Kürt olan Behrouz Ghobadi, kendi kısa filmlerinin yanı sıra ağabeyinin filmlerinde prodüksiyon amirliği de yapıyordu. Behrouz Ghobadi’nin şimdiye kadar hiçbir siyasi ya da muhalif harekette yer almadığı, Bahman Ghobadi’nin açıklamasında altı çizilen bir diğer nokta. Geçen sene İran’dan Irak Kürt Bölgesi’ne taşınarak burada bir sabun ve şampuan mağazası açan Behrouz, açıklamaya göre 4 Kasım sabahı İran’ın Sanandaj kentinde havaalanına gitmek üzere yola koyuldu ve bu sırada bindiği taksi bir sivil araç tarafından durdurularak alıkonuldu. Her iki bacağında platin olan kardeşinin kronik fiziksel rahatsızlıkları olduğunu belirten Ghobadi, “Durumundan çok endişeleniyoruz ve İran hükümeti yetkililerinin kendisini derhal serbest bırakmasını istiyoruz” dedi.


  ETİKETLER:

  Sünni

  ,

  Irak

  ,

  İran

  ,

  haber

  ,

  İstihbarat

  ,

  sivil

  ,

  siyasi