Baksı için yeni bir dönem başlıyor

Baksı için yeni bir dönem başlıyor
Baksı için yeni bir dönem başlıyor
Prof. Hüsamettin Koçan, Avrupa Konseyi ödülünün Baksı Müzesi'ni bir anda bir dünya müzesi yaptığını söyledi. Koçan, sponsor teklifleri almaya başladıklarını da aktardı.

Hüsamettin Koçan, kurucusu olduğu Baksı Müzesi’nin Avrupa Konseyi 2014 Yılı Avrupa Müze Ödülü’nü kazanmasını, “Artık hayatımız daha kolay olacak” diye değerlendirdi.
Prof. Koçan dün bir basın toplantısı düzenleyerek ödülün ardından her yerden destek telefonları aldıklarını, büyük bir kuruluşun sponsor olmak istediğini anlattı ve “Bu ödül birdenbire bizi bir dünya müzesi haline getirdi” dedi.
“Bizim müzeyi birileri zihninde küçümsüyor olabilir. Bu ödül en üst düzeyde kriterlere uygun olduğumuzu gösterdi ve bizi önyargılardan kurtardı” diyen Hüsamettin Koçan, ödülle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Çevrede, merkezin dışında olmak zor. Biz birdenbire uluslararası müze ağıyla tanıştık. Bu ödül bizi birdenbire bir dünya müzesi haline getirdi. Buraya önce sanatçılar sahip çıktı, sonra çocuklar sevindi, sevdi, sonra kadınlar ve gençler sevdi. Ama eşraf kesimi biraz mesafeli durdu. Şimdi o da aşıldı. Sürekli telefonum çalıyor. Türkiye ’nin her yerinden Bayburtlular, dernekler filan arayıp tebrik ediyor, ‘Hocam nasıl katkıda bulunuruz’ diye soruyor. Bu ödül bize büyük bir meşruiyet ve kabul alanı açtı. Bundan sonra hayatımız daha kolay olacak, imkânlarımız gelişecek diye düşünüyorum. Baksı için yeni bir dönem başlıyor.”
Hüsamettin Koçan Bayburt’ta kendi köyü Bayraktar’da bir müze yapmaya 2000’lerde karar verdi. 2005’te yapımı başlanan Baksı Müzesi 2010’da açılmıştı.

Devlet yardımı almamak, ödül getirdi


Başvuru sürecini tamamen kadınlardan kurulu yönetim kurulunun başkanı Oya Koçan idare etti.
Ödül dünya müzeciliği için yeni çıkışlar arayan kurumlara veriliyor. Bu yıl 47 ülkeden 100’ün üzerinde başvuru yapıldı. Türkiye’den 4 başvuru vardı.
Jüri finale kalan diğer müzelerle birlikte Baksı’yı da ziyaret etti. Bir de üç kişilik gizli jüri ziyareti olduğu sonradan öğrenildi.
Jürinin üçe indirdiği adaylardan kazanan müzeyi Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Kültür Komisyonu üyesi parlamenterlerin oyları belirliyor. Baksı için komisyonun Türkiyeli üyelerinden Gülsün Bilgehan epey uğraştı.
Parlamenterleri ve jüriyi etkileyen şey, bir sanatçının hem de kendi eserlerini öne çıkartmadan, devlet desteği almadan diğer sanatçıların katkısıyla kurulmuş olması... Müzenin periferi-merkez arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlaması, pek çok disiplini yan yana getirmesi beğeni topladı.
Aynı ödülü 1997’de Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 2000’de Gugenheim Bilbao, 2012’de Liverpool Müzesi almış.
Ödül mart sonunda Strasbourg’da verilecek. Ödülün simgesi olan Miro’nun bir bronz heykeli, 1 yıl süreyle Bayburt’taki Baksı Müzesi’nde sergilenecek.