Baksı'ya AB'den yılın müzesi ödülü

Baksı'ya AB'den yılın müzesi ödülü
Baksı'ya AB'den yılın müzesi ödülü
Ressam Hüsamettin Koçan'ın doğup büyüdüğü köyde kurduğu Bayburt'taki Baksı Müzesi, 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık gördü.

Avrupa Konseyi Müze Ödülü, gelecek sene Bayburt’taki Baksı Müzesi’nin. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Bilim, Kültür ve Eğitim Komitesi’nin Paris’te yaptığı toplantıda, Baksı Müzesi’nin gelecek yıl takdim edilecek ödüle layık görüldüğü açıklandı. Sanatçı ve eğitmen Hüsamettin Koçan’ın bütün birikimini yatırarak doğup büyüdüğü köye kurduğu Baksı Müzesi, Doğu Karadeniz’de Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde konumlanıyor. Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında bir araya getirerek özgün bir sanat anlayışını ortaya koyuyor. Mimarisi ve içeriğiyle sıradışı bir müze olan Baksı Müzesi’nin hedefi, yeni bir kültürel etkileşim merkezi yaratmak.
EMYA jürisi, Baksı’nın finale kalmasının gerekçesini şöyle açıklamıştı: “Kurucusu Hüsamettin Koçan’ın ve ona destek olan 160 çağdaş sanatçının, samimi bir gayeyle, yüksek kalitede sanat ve tasarımı Doğu Anadolu kırsalına götürmesi, bir yüreklilik örneği oluşturuyor. Bu proje , yerel halkın kültürel ve ekonomik olarak kendi toprağında kök salmasına destek olarak merkez ile periferi arasındaki uçurumun nasıl aşılabileceğine son derece ilham verici bir örnek olarak beliriyor.”
Avrupa Konseyi desteğiyle 1977 yılında kurulan EMYA, Avrupa’daki müzelerin başarısını ödüllendirmeyi ve yaratıcı tarzları desteklemeyi amaçlıyor. Avrupa Konseyi’nin 47 üye ülkesinden müzelerin başvurabileceği yarışmada, müzelerin girişimcilik ve yenilikçilik üzerine göstermiş oldukları gelişimin ulusal veya uluslararası müzecilik alanında bir katkı sağlaması esas alınıyor.
Avrupa Konseyi Müze Ödülü’ne bu yıl ayrıca çok sayıda başvuru arasından, Latvia’nın Riga kentindeki Zanis Lipke Memorial ve İsveç’in Umea kasabasındaki Bildmuseet müzeleri de aday gösterilmişti.