Balkondan serbest atlayış, bölüm iki...

Balkondan serbest atlayış, bölüm iki...
Balkondan serbest atlayış, bölüm iki...
Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

PİŞO’NUN GÜNLÜĞÜ

Balkondan serbest atlayışlarımın ikincisini gerçekleştirdim. Sabaha karşı, serinleyelim diye açık bırakılan balkondan uçtum. Yukarıdan aşağısı çok davetkâr gözüküyor. Bir sürü börtü böcek, dişi kediler, yeşil çimenler falan ama aşağı inince işin rengi değişiyor. Doğrusu o süzüm süzüm süzülen kediler bana aşağıda hiç de dostça davranmadılar. Zaten iniş takımlarımdan biri açılmadığı için bu sefer sakat patiyi biraz incittim.
Baktım etraf çok sevimli değil, yine merdiven altına gidip saklandım. İlk adam aramaya çıktı beni. Onu görünce çok sevindim. “Dur Pişo, kutunu alıp geleyim” deyip gitti. O sırada alt komşunun sivri dişli azman kedisi gelmesin mi! Adamı bekleyemeden tüydüm. Korunaklı olarak en iyi bildiğim yerler araba motorları. Tabii bu, sıcakta değil de soğukta daha anlamlı. Gerçi iki kere kalıbı dağıttık araba motoru içinde ama galiba biz kediler, hatalardan ders almıyoruz. Neyse, bizim Rafet efendinin arabasının motoruna girip saklandım.
Bir saat sonra kadın çıktı sahneye. “Pişo, pişko, pişik” şeklinde sesleniyor. ‘Buradayım’ demek istiyorum ama sıcaktan ve korkudan dilim damağıma yapışmış, sesim çıkmıyor. Etrafta dört döndü zavallı. Hatta dobermanlı adamdan bile yardım istedi. Pes dedim yani. Dobermana benim bir eşyamı koklatacakmış, o da beni bulacakmış. Bu kadın gençliğinde fazla ‘Lassie’ dizisi seyretti galiba. O köpek beni gördüğü anda mideye indirir. O indirmese de ben kalpten giderim. Neyse ki sıcaktan köpekçik de bayılmıştı, fazla uğraşmadan çekip gitti. Akşama doğru adam tek tek arabaların altına bakarken benim kuyruğu görmüş. Buldular beni ama yakalayıp kutuya tıkma işi takriben üç saat sürdü. E, kolay kedi olduğumu hiç söylemedim!
Ardından eve geldim. Bu arada kadın, şehir dışına gitmiş, telefonla operasyonu canlı olarak takip ediyor. Adam, zaten biraz kısa olan patime hiç basamadığımı görünce beni veterinere götürmeye karar verdi. Ve kısa bir süre içinde bu kararın ne kadar yanlış olduğunu anladı. Kendisini tırmalayarak evden dışarı adımımı atmayacağım konusunda görüşümü bildirdim. Ardından daha da kötü bir karar alarak (İki negatifin bir pozitif edeceğini sanıyor korkarım) veterinerden beni yakalamak için birilerini çağırdı.
Bu köşeyi takip edenler, aşı olmak için söz konusu vet’e gittiğimde ortalığın nasıl altını üstüne getirdiğimi hatırlayacaktır. Anlaşılan veterinerler de hatalarından ders almıyor. Velhasıl genç bir veteriner geldi. Kendisine düz duvara üç ayak nasıl tırmanılır, üçlü salto çift burgu ters balıklama nasıl atlanır gösterdikten sonra unutmasın diye de bir güzel ısırdım. Adam bu kadar hareket edebildiğime göre çok ciddi bir durum olmadığına kanaat getirerek geldiğine geleceğine pişman olan arkadaşı yolculadı. Hâlâ patime basamıyorum ama adamın üstüme titremesi hoşuma gidiyor. Ama kadının gelince beni yine veterinere götürme girişiminde bulunacağına dair kötü bir his var içimde. Bakalım n’olcak...
İyi hafta sonları... 

Acar muhabir Pişo’dan haberler

* Bolu’da olumlu gelişmeler
7 Ağustos tarihli yazımda, Bolu Barınağı’ndaki içler acısı durumdan bahsetmiştim. Bir hayvan hakları kuruluşu olan Let’s Adopt Türkiye tarafından internete yayılan fotoğraflar, hayvanseverlerden büyük yankı buldu. Tepkiler karşısında Bolu Belediye Başkanı sorumluluk üstlenerek barınaktaki koşulları düzeltme kararı aldı. Şu anda hayvanlar daha geniş ve özgürce dolaşabilecekleri bir yere geçirildiler. Bundan sonra klinikteki eksiklikler tamamlanacak, sahiplendirilme politikaları hız kazanacak. Let’s Adopt Türkiye bu konularda belediye ile işbirliği yapacak. Bolu Belediye Başkanı’nı yanlışları inkâr etmek yerine düzeltme adımı attığı için naçizane kutluyorum. Ve siz hayvanseverleri Bolu Belediyesi’ne destek olmaya çağırıyorum. 
* Hayvana şiddet suç sayılmalı, kabahat değil!
Hayvana şiddet ve tecavüzün suç sayılması için 50 günlük oturma eylemi Taksim Galatasaray Lisesi önünde devam ediyor. Yolunuz Taksim’e düştüğünde boş geçmeyin ve siz de imza atın. Veya www.dostlarimizicin.com sitesinden dilekçe örneği indirip, imzalayıp, çevrenizdekilere imzalatıp gerekli adrese gönderebilirsiniz. Eylemde başı çeken tiyatrocu Tuna Arman’a imzalarınızla destek olun. 

Hazırlayan: Esra Okutan


    ETİKETLER:

    Galatasaray

    ,

    Türkiye