Ballar neden kızardı?

Ballar neden kızardı?
Ballar neden kızardı?
Brooklyn'de arılar kırmızı bal verdi, test sonuçları küçük kaçakların sık sık yakındaki kiraz fabrikasına gittiğini gösterdi

Mayıs ayından beri Brooklyn, Red Hook’ta ve Governers Adaları’nda yetiştirilen arılar kovanlarına döndüklerinde tuhaf görünüyorlardı, ürettikleri petekler de parlak kırmızıydı. Arıcılar başta nedenin bir ağaç, belki sumak olabileceğini düşündü. Bir gün içlerinden biri akla gelmeyen bir şeyi gündeme getirdi: “Belki de Dikeman Caddesi’ndeki Dell’s maraska kirazı fabrikasının fıçılarına dadanmıştır!” İlk anda buna inanmak zordu, arıların ‘atıştırmak’ için kat ettiği yol o kadar uzun olamazdı. Üstelik tarlada bir dolu doğal yiyecek varken neden kiraz fabrikasındaki yapay gıdayı tercih etsinlerdi ki?

Fabrikanın başına bela oldular
Ama baldan alınan örnek incelendiğinde, maraska kiraz liköründe kullanılan gıda boyasıyla aynı olduğu anlaşıldı. Kimse arıların boyayı nerede tükettiğini bilmiyor ama fabrikanın komşuları, çevrede çok fazla arı dolaştığını anlatıyor. Üstelik fabrikanın sahibi Arthur Mondella arılara bir çözüm bulması için New York Arıcılar Derneği’ne başvurmuş. Arıların fabrikanın başına bela olduğunu söyleyen dernek yetkilileri zorda; “Arılar yaklaşık 5 bin metreye ulaşan uçuş patikaları boyunca herhangi bir tatlı içeceğin peşinde olacaktır” diyorlar.