Balodan baloya koşturdular

Balodan baloya koşturdular
Balodan baloya koşturdular

*Maroon 5 grubundan Adam Levine, Faith Hill, Jamie Foxx, Beyonce, Alicia Keys, Will.I.Am (soldan sağa) şarkılarını hem tek tek hem de hep birlikte Obama için söyledi. FOTOĞRAF: AFP
*Obama çifti kutlamaları dans ederek açtı, neredeyse bütün gece de böyle sürdü. FOTOĞRAF: AFP

ABD'nin taze başkanı Barack Obama ve eşi Michelle, yemin töreninden sonra bütün geceyi tam 10 baloda davetlileri selamlayarak, ülkenin en ünlü isimlerinden şarkılar dinleyerek ve bol bol dans ederek geçirdiler

WASHINGTON - ABD’nin yeni başkanı Barack Obama ve first lady Michelle Obama, hem kişisel tarihlerine, hem ülkelerinin tarihine hem de dünya tarihine kalın harflerle yazılacak günlerini birbiri ardına 10 baloyu hızlıca gezerek tamamladı. Gecenin şarkısıysa bir Etta James klasiği olan ‘At Last’ (En Sonunda) oldu. Şarkıyı kutlamaların ilk balosu Neighborhood Ball’da Beyonce söyledi. Başkan Obama’nın, beyaz bir papyon ve siyah bir takım tercih ettiği geceye, Michelle Obama 26 yaşındaki tasarımcı Jason Wu’nun elinden çıkmış, tek omuzlu, uzun etekli, gelinliği andıran bir kıyafetle katıldı.

‘Karım ne kadar güzel görünüyor!’
Obama ünlü isimlerden oluşan kalabalığa ve destekçilere, “Her şeyden önce, karım ne kadar güzel görünüyor!” diye seslendi ve mutlu çift iki yıllık yorucu kampanyanın ve tüm gün süren resmi devir töreninin ardından ağır adımlarla, sakin bir şekilde dans etmeye koyuldu. Birkaç dakika sonra salon Stevie Wonder’a eşlik eden Shakira, Mary J. Blige, Faith Hill ve Mariah Carey’in hep beraber ‘Signed, Sealed, Delivered’ şarkısını söyleyen sesleriyle yankılanmaya başlayınca, Obama da adımlarını hızlandırdı. Şarkı, Obama’nın tüm kampanyası boyunca da çalınmıştı.
Daha sonra Commander in Chief (Başkomutan) Balosu’na geçen Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, uydu aracılığıyla ABD askerlerini selamladı. Başkanın coşkusunu paylaşmak isteyen halk, Eastern States Ball’a (Doğu Eyaletleri Balosu) girmek için bir saat dışarıda beklerken, Western Ball’da (Batı Balosu) bir grup katılımcı limitli oturma yerinden dolayı, şık elbiselerine rağmen bağdaş kurarak yere oturmak zorunda kaldı. 

‘Eski tarz’ dans
Obama’nın geçmişinde önemli yer tutan Hawaii ve Illinois’den gelen destekçileri için düzenlenen Obama Home States Ball’da dans pisti, başkanın gelmesini beklerken zıplayıp dönen kırmızı elbiseli iki küçük kızın hâkimiyetindeydi.
Mid-Atlantic Ball’da (Orta Atlantik Balosu) hip hop yıldızı Wyclef Jean, erkeklerden smokin ceketlerini çıkarıp Obama’yı desteklemek üzere havada sallamalarını istediğinde, binlerce insan teklife uydu. Youth Ball’daysa (Gençlik Balosu) Kid Rock, şarkılarını iyi giyimli ve 20’li yaşlarındaki kalabalığa söyledi. Obama çifti, Kid Rock ve Kanye West’ten sonra gerçek birer rock star gibi karşılandı ve sakarca bir dans sergiledikten sonra gülümsediler. Dans bittiğinde Başkan mikrofonu kapıp “Eski tarz diye buna denir!” dedi.
Her ne kadar ortama kutlama parti havası hâkimdiyse de, ülkenin savaş halinde olması Commander in Chief Ball ile Heroes Red&White&Blue Ball’u (Kahramanlar Kırmızı&Beyaz&Mavi Balosu) etkiledi. Obama, Başkomutan Balosu’nda, “Lütfen daima aklımızda ve dualarımızda olduğunuzu bilin” mesajını verdi. Ardından da “Bu gece kutluyoruz, yarın iş başlıyor. Birlikte, Amerikan tarihinin yeni büyük parçasını yazacağımıza eminim” dedi. (ap, afp, Reuters)