Ban: Zaman akıp gidiyor Papa: Tarihsel sorumluluk

Ban: Zaman akıp gidiyor Papa: Tarihsel sorumluluk
Ban: Zaman akıp gidiyor Papa: Tarihsel sorumluluk

BMGenel Sekreteri Ban, zengin ve fakir ülkelere birbirini suçlamaktan vazgeçme çağrısı yaptı. FOTOĞRAF: AP

KOPENHAG/VATİKAN - Cuma günü bitecek olan BM İklim Değişikliği Konferansı’nda sona yaklaşılırken, tartışmalardan bir sonuç çıkarılamaması zirveyi zora sokuyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, müzakerelerin zamanla yarışır hale geldiğini ve acele edilmesi gerektiğini belirterek, zengin ve fakir ülkeleri iklim görüşmelerinde birbirlerini suçlamaktan vazgeçmeleri yolunda uyardı. Tarafların ‘aynaya bakmaya başlamaları’ ve daha iddialı teklifleri masaya koymaları gerektiğini ifade ederken “Zaman akıp gidiyor” diyen Ban, “Çözümü son dakikaya bırakırsak zayıf bir anlaşmaya sahip oluruz ya da belki bir anlaşmamız bile olamaz. Bu da felaket getiren sonuçlar doğurur” dedi. 

Çin: Batı’nın kandırmacası
Gelişmekte olan ülkelerin, zenginlerin Kyoto’yu yok etmek için uğraştığını belirterek müzakereleri beş saat terk etmesi Kopenhag’da kriz yaratmıştı. Buna ek olarak Çin’le ABD arasındaki münakaşa da etkili adımlar atılmasının önünde bir engel oluşturuyor.
Dünyayı en çok kirleten ülkelerin başında olan Çin, Batı’nın Kopenhag’da küresel ısınmayla mücadele anlaşmasının oluşturulamamasının nedeni olarak hep kendilerini göstererek bir kandırmaca içinde olduğunu iddia ediyor. Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı He Yafei, ortada bir sorun varsa da Çin’in ‘şamar oğlanı’ olmayacağının altını çizerek, “Biliyorum ki anlaşma olmadığında insanlar Çin’i suçlayacak. Ancak gelişmiş ülkeler önce kendi durumlarına bakmalı, Çin’i bahane olarak kullanmamalılar” diyor. 

‘İklim gurusu’ da konuştu 
Kopenhag’daki iklim zirvesine Papa 16. Benediktus’tan da bir yorum geldi. Papa 16. Benediktus, sanayileşmiş ülkelerin çevre sorunlarının çözülmesinde ‘tarihsel sorumlulukları’ olduğunu söyledi. “Güncel çevre sorunları konusunda sanayileşmiş ülkelerin kendi tarihsel sorumluluklarını kabul etmeleri gerçekten de çok önemli” diyen Papa, “Ancak az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin de sorumlulukları var. Çünkü çevre konusunda etkili önlemler alma görevi herkese aittir” diye konuştu.
Zirvede, ‘iklim gurusu’ olarak bilinen ABD’nin eski başkan yardımcısı Al Gore, buzulların erimesinin 1 milyardan fazla insanı içme suyundan mahrum edeceği uyarısında bulundu. İsviçre Çevre Bakanı Andreas Carlgren de, “Zamanla yarışıyoruz. Dünya zaten çok bekledi” diyerek acil karar alınması gerektiğini ifade etti. (aa, afp)