Bana Arkadaşını Söyle...

22 Eylül 1994'te, NBC'de yayına giren bir dizinin 33 kez Emmy'ye aday gösterileceği kimsenin aklına gelmemişti şüphesiz.

22 Eylül 1994'te, NBC'de yayına giren bir dizinin 33 kez Emmy'ye aday gösterileceği kimsenin aklına gelmemişti şüphesiz. Tüm zamanların en iyi sitcom'larından biri olarak kabul edilen ve New York'da yaşayan üçü kadın, üçü erkek altı gencin yaşamını konu eden Friends, nihayet Türkiye'de de yayınlanıyor. 26 Şubat'ta sekizinci sezona ait bölümleri Digiturk'te yayınlanmaya başlayacak olan dizinin birkaç yıl önce de Show TV ve atv'yle kısa bir ilişkisi olmuştu.
Zengin aile kızı Rachel (Jennifer Aniston), titiz aşçı Monica (Courteney Cox Arquette), tuhaf şarkıcı / masöz Phoebe (Lisa Kudrow), dişi sinekle bile işi olan, aktör Joey (Matt LeBlanc), alaycı Chandler (Matthew Perry) ve Monica'nın erkek kardeşi, romantik Ross'un (David Schwimmer) ortak bir noktaları var:
İnanılmaz derecede komik olmaları. Yüzlerce kişi arasından seçilen oyuncular, prodüktörlerin yüzünü kara çıkartmamış.
Dizi, Digiturk'te yeni yayınlanmaya başlıyor ama bu demek değil ki Türk izleyiciler diziyle yeni tanışıyor. Semtinizdeki DVD'ciye girin ve Friends bölümlerinden herhangi birini isteyin; muhtemelen bulamayacaksınız. En çok kiralananlar arasında, ilk sırayı hakkıyla kapacak olan Friends, yurtdışına gidenlere de en çok ısmarlanan DVD'ler arasında.
Friends, en çok izlenenler arasında olmasının yanı sıra, dizi tarihinde bölüm başına en yüksek ücret alan oyuncuları ile de çok konuşuldu: Tam 1.000.000 $. Ne diyebiliriz, keşke herkesin böyle arkadaşları olsa...
(Derleyen: Melis Danişmend)Kim kimin arkadaşı
Rachel Green (Jennifer Aniston)
Evlenmekten vazgeçip gelinliğiyle kaçan Rachel, New York şehir merkezinde girdiği Central Perk (dizinin geçtiği mekanlardan biri) adlı cafe'de lise arkadaşı Monica'ya rastlar ve ailesine resti çekip onunla yaşamaya başlar. Central Perk'de, bütün siparişleri birbirine karıştırarak geçirdiği garsonluk macerasından sonra moda sektörüne kayar. Liseden beri kendisine aşık olan Ross'la yılan hikayesine dönen bir ilişki yaşar.
Monica Geller (Courteney Cox Arquette)
İnsanın sinirini bozacak kadar titiz ve düzenli olan Monica, şef olarak hayatını sürdürmektedir. Her türlü yarışma, onun için zaferle çıkılması gereken bir savaş gibidir. Başarısız ilişkilerinin ardından Chandler'la bir ilişki yaşar ve bu ilişki evlilikle sonuçlanır.
Phoebe Buffay (Lisa Kudrow)
Dizinin en renkli karakterlerinden biri. Pek çok Friends izleyicisinin favorisi. Hayata farklı bir açıdan bakan Phoebe, şarkı söylemekte ve masaj terapistliği yapmaktadır.
Aynı evi paylaştığı Monica'nın titizliğine dayanamadığı için, ona söylemeden (her gün bir eşyasını kaçırarak) evden ayrılır. Üvey erkek kardeşi ve karısı için taşıyıcı annelik yapar ve üçüz doğurur.
Joey Tribbiani (Matt LeBlanc)
Chandler'ın ev arkadaşı ve en iyi dostu. Diğerlerine göre olayları daha geç kavraması ve İtalyan - Amerikan tarzıyla tanınan Joey, vasat bir aktör olarak hayatını sürdürmektedir. Days of Our Lives'ın birkaç bölümünde oynamış olmasıyla övünüp durmakta ama onun dışında da kayda değer bir şey yapmamaktadır. Kadınlar, Joey'nin ilgi alanına fazlasıyla girmektedir.
Chandler Bing (Matthew Perry)
Her lafın arkasından yaptığı alaycı esprileriyle, diğerlerini kimi zaman güldüren kimi zaman da sinirlendiren Chandler, bir muhasebe şirketinde çalışmaktadır. Çocukça davranışları yüzünden hiçbir ilşkisinde başarılı olamamıştır. Ross'un düğününde sarhoşluk ve boşluktan Monica ile başlayan ilişkileri evlilikle sonuçlanır.
Ross Geller (David Schwimmer)
Dinozorlarla ilgili bir müzede hocalık yapan Ross, Monica'nın kardeşidir. Karısının lezbiyen çıkması sonucu bunalıma girmiş ama Rachel'ın tekrar karşısına çıkmasıyla toparlanmış ve onunla uzun bir ilişki yaşamıştır. Yedinci sezona kadar üç kez evlenip boşanacak olan Ross, umutsuz bir romantiktir.