'Bana Gezi'nin resmini yapabilir misin Fikret?'

'Bana Gezi'nin resmini yapabilir misin Fikret?'
'Bana Gezi'nin resmini yapabilir misin Fikret?'

Ressam ve gazeteci - yazar Fikret Otyam, Taksim Gezi Parkı eylemlerinde yaşananların resmini yaptı. Böbrek yetmezliği rahatsızlığı nedeniyle haftanın üç günü diyalize giren 88 yaşındaki Otyam, tablosunu da hastanede diyaliz ünitesine bağlıyken kafasında oluşturup tuvale döktüğünü söyledi.
Gezi olayları sırasında Taksim’e gitmeyi çok istediğini belirten Otyam tablosunda Cumhuriyet Anıtı, eylemciler, polisler, biber gazı ve tazyikli su ile yaşananları anlatmaya çalıştığını söyledi. Resmi üç-dört günde tamamladığını anlatan Otyam, “Gitmek isterdim ama yürüyemiyorum. Televizyonlarda seyrediyordum. Ben yazarım, bunları yazıyorum. Fotoğrafçılığım var ama gidip fotoğraf çekme olanağım olmadı. Kalıyor ressamlık. Haftada üç kez diyalize gidiyorum. Orada hep resim yaptım, yattığım yerde. Düşündüm, düşündüm, bir kalabalık var. Çok sade bir şey olsun istedim. Sonra bu resmi gözümün önüne getirdim. Eve geldiğimde bunu yaptım” dedi.
Otyam resmini şu sözlerle anlatıyor: “Bizim polislerimiz, kim ithal ettiyse ona çalışıyormuş gibi basıyor biber gazını. Atatürk heykelinin olduğu yer atılan bombaların, biber gazlarının dumanıyla gökyüzü pislenmiş. Gençlere basınçlı su fışkırtan polisler var. Solda bayraklı gençler bekliyor ama önlerinde polisler var, bırakmıyorlar.” Sanatçı, tabloyu yaparken hissettiklerinden “Gençlere yapılan işkenceyi, hainliği yaşadım. Basınçlı su, gökyüzündeki biber gazları, bir de bekleyen heyecanlı çocuklar ve onu önleyen polisler var” sözleriyle bahseden Otyam tabloyu uygun bir yere bağışlamak istiyor.