Bandista'dan Festus Okey'in anısına...

Bandista'dan Festus Okey'in anısına...
Bandista'dan Festus Okey'in anısına...
Bandista, Festus Okey'in anısına çıkardığı üç parçalık yeni EP'sini web sitesinde yayımladı.

2007’de Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ’nde bir polis tarafından öldürülen Festus Okey’in ölümünün beşinci yılı anısına hazırlanan ‘Sınırsız-Ulussuz-Sürgünsüz’ adlı albümde üç parça yer alıyor: ‘Haymatlos’, ‘Hiç Kimsenin Şarkısı’ ve ‘Kim Yerli Kim Göçmen’. Grup web sitelerinde albümü şu sözlerle tanıttı:

“Festus bu topraklardaki devlet şiddetinin ne ilk kurbanıydı ne de sınırlarda, denizlerde, kentlerin ortalarında, devlet kurumlarında ve sivil faşistlerin elinde öldürülen, ölüme terk edilen son göçmendi. Herkes yerlidir, herkes göçmen. Kimse sebepsiz göçmez. Sebep savaş, sürgün, ekolojik ve ekonomik kriz, pogrom yahut soykırım, ayrımcılık ya da daha iyi bir yaşam arzusu olabilir.

Ulus-devlet sınırları, duvarlar, tel örgüler, özel silahlı birlikler, ölüm tehdidi, tek saiki hayatta kalmak olan bu dalganın önüne geçemiyor, geçemez ve geçmemeli. (...) Toplama kampları yaşıyor göçmenlerin tutulduğu hapishanelerde ‘misafirhane’ adı altında. (...) Mücadele ve dayanışma sürüyor tüm dünyada... Sınırsız-Ulussuz-Sürgünsüz.” Albüm http://tayfabandista.org/sinirsiz-ulussuz-surgunsuz/ linkinden ücretsiz olarak indirilebilir.