Barış Bıçakçı'nın seçtikleri Gezici'de

Barış Bıçakçı'nın seçtikleri Gezici'de
Barış Bıçakçı'nın seçtikleri Gezici'de

Gezici Festival, iki ayrı bölümde dünyadaki çıkmazları sorguluyor. Barış Bıçakçı seçtiği iki film ile aile ve arkadaşlık kavramlarının yapıcı ve yıkıcı yanlarına, ‘Ne Yapmalı?’ bölümü ise özgür dünya projesinin çatlaklarına ve alternatif bir sistemin nasıl kurgulanacağına bakıyor.
Yazar Barış Bıçakçı’nın Gezici Festival izleyicisi için seçtiği iki film, ‘Barış Bıçakçı: İki Film Arasındaki En Kısa Mesafe’ bölümünde gösterilecek.
Bu bölümde arkadaşlık, kardeşlik ve yaralanmış ruhların umudu birbirlerinde bulması üzerine iki film yer alıyor: Alan Parker’ın 1984 yapımı filmi ‘Birdy’ ve Lasse Hallström’ün yönettiği ‘Gilbert’in Hayalleri’.
Lenin’in 1902 yılında, Nikolay Çernişevski’nin aynı adlı romanından esinlenerek hazırladığı broşürün başlığındaki ‘Ne Yapmalı?’ sorusuyla aynı adı taşıyan bölümde ise Yoav Shamir’in ‘%10 Kahraman Kimdir?’, Patricio Guzman’ın yönettiği ‘Işığa Özlem’, Jean-Luc Godard’ın 1967 yapımı filmi ‘Ona Dair Bildiğim İki Üç Şey’, John Akomfrah’ın belgeseli ‘Stuart Hall Projesi.’
Gezici Festival, 19. yolculuğuna Edremit Belediyesi’nin katkılarıyla 27 Kasım’da Edremit’te başlayacak ve 29 Kasım–5 Aralık’taki Ankara gösterimlerinin ardından 6-9 Aralık tarihleri arasında, Sinop’a uğrayacak.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Ankara

  ,

  Aile

  ,

  yazar

  ,

  film

  ,

  Aralık

  ,

  Lenin