Barış için müzikal birlik

Barış için müzikal birlik
Barış için müzikal birlik

Orphaned Land in vokali Kobi Farhi de albümde yer alan isimlerden.

Fethullah Gülen'in şiirleri İngilizceye çevrilerek 13 ülkeden 13 sanatçı tarafından seslendirildi. Albümde Natascha Atlas, Faudel ve Kobi Farhi gibi isimler de yer alıyor.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Fethullah Gülen’in 1984 ile 2006 yılları arasında kaleme aldığı 12 şiiri, 13 ülkeden 13 sanatçının seslendirdiği ‘Rise Up/Colours of Peace’ (Barışın Renkleri) albümünde bir araya geldi. Barış teması altında müzikal bir işbirliğini hedefleyen albüm, Universal Music etkiketiyle satışa sunuldu. Albümdeki şarkıları seslendirenler arasında Natascha Atlas, Faudel ve oryantal metalin usta ismi ‘Orphaned Land’in vokali Kobi Farhi de var. Hazırlığı iki yıl süren ve İngilizceye çevrilmiş toplam 50 şiir arasından seçilerek ortaya çıkan albümde, pop, caz, Hint müziği, flamenko gibi farklı tarzlar ve tatlar da mevcut.

Albümün açılış parçası Alman vokal Chris Buseck’in seslendirdiği, ‘Kalk Yiğidim’ şiirinden uyarlanan ‘Rise Up’ şarkısı… Buseck parçayı daha evvelki deneysel çalışmalarına benzer bir tarzla yorumlamış. Sanatçının son albümü ‘The Good Morning Diary’ ile kıyasladığımızda, tarzındaki tutarlılık dikkat çekiyor. Albümdeki 12 parça içinde en öne çıkan şarkı bu... Zaten albüme ismini vermesinden de anlaşılıyor önemi.

‘Barışın Sesleri’ projesinde Arap müziğini yakından takip edenlerin bildiği bir isim var: Maher Zain… Zain, özellikle son birkaç yılda yaptığı çalışmalarla İslam dünyasını sarsıcı bir etki bırakmıştı. Pop, hatta R&B’i dini ezgilerle aynı kapta erittiği ‘Insha Allah’ ve ‘Number One For Me’ şarkılarını Youtube’dan 40 milyondan fazla kişi dinledi. Bu albümde ise ‘ Dünya ’ şiirinden uyarlanan ‘This Wordly Life’ şarkısını söylüyor.

Raï müziğinin önde giden isimlerinden Faudel de albümde yer alan sanatçılardan... Vakti zamanında Rachid Taha ve Khaled ile kol kola ‘Abdel Kader’ ve ‘Ya Rayeh’i seslendiren, ‘Onun Arabası Var’ı ‘La Main Dans La Main’ diye cover’layan Faudel’den böyle bir performans duymak aslında biraz şaşırtıcı. Neticede ‘Gökkuşağı’ şiirinden uyarlanmış ‘Rainbow’ şarkısıyla Faudel de bu albümde üzerine düşeni yerine getirmiş gibi.


‘Rise Up’ın en dikkat çekici çalışmalarından birisi de geçtiğimiz aylarda Türkiye ’de de bir konser veren Natascha Atlas’a ait. Atlas, “Müziğe başladığımda ezgilerim elektro/Arap/hiphop yoğunlukluydu. Son yıllarda akustik caza yöneldim” demişti Radikal’e verdiği son röportajında. ‘Her Yerde Cemâlin’ şiirinden uyarlanan ‘Continous Beauty’deki yorumuyla kariyerinin ilk günlerine geri dönmüş havası veriyor.

Albümün finali ise çatışmanın eksik olmadığı bir bölgenin iki ünlü sesinden çıkan ortak bir parçaya ait. ‘The Pure Path’ (Akyol) şarkısını Filistin’den Ruba Shamshoum ve İsrail’den Kobi Farhi birlikte seslendirmiş. Farhi, malum Türkiyeli hayranların yakından tanıdığı bir isim. ‘Norra el Norra’, ‘Sapari’ gibi dillerden düşmeyen şarkılara sahip, Ortadoğu ezgilerini rock ritmleriyle ustaca harmanlayan Orphaned Land’in vokali… Farhi, Erkin Koray ile yaptığı ‘Estarabim’ düetiyle akıllarda kalmıştı. ‘The Pure Path’te ise Shamshoum ile benzer bir çalışmaya imza atmış. Ne var ki, alışılagelmiş Orphaned Land tarzı yerine daha yumuşak bir kalıp tercih edilmiş. Belki de bu yüzden Kobi’nin sesi biraz kısık kalmış..


Rise Up’ta tüm bunların haricinde ABD ’den Ryan Shaw, Macaristan’dan Bon Bon, Ukrayna’dan Bahroma, İspanya’dan Carmen Paris tarafından seslendirilmiş parçalar da mevcut. Ek olarak Hindistan’dan ‘KK & Reet’, Brezilya’dan ‘Cristelo Duo & Bruno Gouveia’ ve İtalya’dan Mazachingo & Ely Bruna gibi isimlerin düetleri de yer alıyor.