Barışçıl bir kediyim ama anlayan kim!

Barışçıl bir kediyim ama anlayan kim!
Barışçıl bir kediyim ama anlayan kim!
Haber: Pişo - pisokedi@gmail.com / Arşivi

PİŞO’NUN GÜNLÜĞÜ

Bayram falan derken eylülü yarıladık. Kış kapıda. Bu arada kadınla aramız kötü. Beni hiç anlamıyor. Niye derseniz, anlatayım: Geçen gün akşam eve geldiğinde ilk iş olarak önce buzdolabına uğrayıp sonra televizyonun önüne çöktü. Yıllardır en az yüz kere seyrettiği yabancı bir komedi dizinin, diyaloglarını bile ezbere bildiği bir bölümünü yeniden seyretti. Sonra kanepede, yastıktan çıkmış gibi görünmeyen bazı kuş tüyleri keşfetti. Yanındaki gazeteyi kaldırınca altında minik bir kuş ölüsü buldu. Nasıl bir çığlık atıp zıpladığını artık tahmin edin. Evin içinde ne yapacağını bilmez şekilde dört döndükten sonra sakinleşip kuşu bir gazeteye sarıp bahçeye götürdü. Mezar kazıp gömdü mü, bilmiyorum. Ama geri geldiğinde başladı bana fırça atmaya. “Zavallı kuştan ne istemişim?” falan... Bir türlü anlatamadım derdimi. Halbuki ben bir şey yapmamıştım.
Olay aynen şöyle gelişti: Biz balkonda Kiraz’la oturuyorduk. Bir gürültü duydum, ardından kafama bir şey düştü. Küçük bir kuş, var gücüyle gelip bizim cama çarpmış sonra da üstümüze düşmüştü. Baktık kalbi atıyor. Kurtarabilir miyiz diye düşünürken kargalar yavaş yavaş balkonun üzerinde uçmaya başladılar. Küçük kuş belki de onlardan kaçıyordu. Onu alıp içeri kanepeye getirdik. Ben suni teneffüs yapmaya çalıştım ama sanırım niyetimi anlamayan kuşcağız o arada kalpten gitti. Biz de üstünü gazeteyle kapadık, gömdük.
Ama gel bunları kadına anlat. Akşam bizi adama da şikâyet etti. O “Yapmamışlardır” dese de inandıramadı. Halbuki o minik kuş yaşasaydı belki gelip bizim evde yaşamaya başlardı. Kışı beraber geçirirdik. Evde ‘Sineği ilk kim yakalayacak’ oyunu oynardık. Koyun koyna uyurken fotoğraflarımızı çekip Facebook ’a koyarlardı, ünlü olurduk. Ünlü olunca FİBA’dan bir sonraki Dünya Basket Şampiyonası’na beni maskot seçmelerini (Bascat’tan neyim eksik) isterdim. O sayede Türk Milli Basketbol Takımı ile tanışırdım, onlarla kanka olurdum.
Yani gördüğünüz gibi ben, hayalleri olan, son derece barışçıl, sportmen bir kediyim ama anlayan kim!
İyi haftalar...

Acar muhabir Pişo’dan haberler 
* İstiklal’in Garip’i tedavide
Yıllardır İstiklal Caddesi Mis Sokak’ta yaşayan 10 yaşındaki sokak köpeği Garip’in vücudundaki tümörleri fark eden hayvanseverler onu tedaviye götürdüler. Neyse ki tümörler iyi huylu çıkmış. Tıraşlanan ve temizlenen Garip’in enfeksiyon kapan tümörleri alındı. Şimdi klinikte dinleniyor. Garip’i son yıllarında tekrar sokağa göndermek doğru olmaz. Rahat edeceği bir yuvaya ihtiyacı var. Bu görmüş geçirmiş köpekle ev arkadaşı olmak isteyenler Hayvansever gazetesiyle (www.hayvansever gazetesi.com) konuyla ilgili haberden iletişime geçebilirler. 

* Çocuklar için kedili kitaplar
Çocuklara küçüklükten kedi sevgisi aşılamak, kedilere çocuk sevgisi aşılamaktan daha kolay olduğu için, ebeveyn kediseverlere birkaç kitap seçtim: 
* Yağmur Yağdıran Kedi-Marcel Ayme (Can Yayınları)
* Kedi-Ayla Çınaroğlu (Mavi Bulut Yayınları) 
* Kedi ile Yaşlı Fare-Ayten Gürer (Bu Yayınevi)
* Kediler Yaz Okulu-Nuran Toran (Esin Yayınevi)
* Çizmeli Kedi-Gisele Fischer (Doğan Egmont).
* Büyükler için kedili kitaplar
Cihangir Kedileri-Yıldırım Türker (Korsan Yayınları)
* Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm-Zülfü Livaneli (Remzi Kitabevi)
* Felidae-Akif Pirinçci (Güncel Yayıncılık)
* Göçmüş Kediler Bahçesi-Bilge Karasu (Metis)
* Çenesini Tutamayan Kedi-Lillian J. Braun (Oğlak Yayınevi)
* İçerdeki Kedi-William S. Burroughs (Altıkırkbeş Yayınları)