'Barış'ın gölgesindekiler...

'Barış'ın gölgesindekiler...
'Barış'ın gölgesindekiler...

Tören gecesinde ödüller dağıtıldıktan sonra ihtişamlı bir yemek daveti verildi. FOTOĞRAF: AP

Bu senenin tüm Nobel haberlerini Obama ele geçirdi. Önceki gün fizik, ekonomi, edebiyat, kimya ve tıp ödülleri de sahiplerini buldu

STOCKHOLM - Bu yıl Nobel’e Barış Ödülü’nü alan ABD Başkanı Barack Obama damga vurdu; 2009’un tıp, fizik, kimya, edebiyat ve ekonomi ödülleri biraz gölgede kaldı. İsveç’in başkenti Stockholm’daki törende ödülleri, İsveç Kralı 16. Carl Gustav sahiplerine verdi. Rumen asıllı Alman yazar Herta Müller, eserlerinde, 20 yıl önce devrilen Rumen diktatörü Nikolay Çavuşesku’ya karşı tepki verdiği (Bu nedenle kendi ülkesinde kitaplarının basılması yasaklanmıştı) ve nesir tarzı nedeniyle layık görüldüğü Edebiyat Nobel’ini aldı.
Kanser ve yaşlanmayla ilgili araştırmaları nedeniyle Nobel Tıp ödülünü paylaşan Avustralya asıllı ABD’li 60 yaşındaki Elizabeth Blackburn, ABD’li Carol Greider ve Jack Szostak da ödüllerini teslim aldı. Nobel Kimya ödülü ribozomların yapısı ve işleyişi konusundaki çalışmaları nedeniyle ABD’li Venkatraman Ramakrishnan ve Thomas Steitz’le İsrailli Ada Yonath’a teslim edildi. Ekonomi ödülü ‘Ekonomik Yönetişim’ temasındaki ‘yönetişim’ faktörünü, ‘klasik’ düşünce ve anlayışın dışında analiz eden Amerikalı Elinor Ostrom ve Oliver Williamson’a takdim edildi. Ostrom, bu ödülü kazanan ilk kadın olmuştu. 

İlk kez beş kadın birden aldı
2009 Nobel Fizik ödülü de ışığın fiber optik içinde aktarılması alanındaki çığır açıcı çalışmaları ve bir görüntüleme yarı iletken devresi icat etmeleri dolayısıyla ABD’li üç fizikçi Charles K. Kao, Willard S. Boyle, George E. Smith arasında paylaşıldı.
Stockholm’deki törende ödül sahipleri ayrıca altın madalya, diploma ve yaklaşık 10 milyon İsveç kronu (2.1 milyon TL) değerinde çekle ödüllendirildi. Barış Ödülü Norveç, Oslo’da verildiği için törende Obama yoktu. Törenler, ödülün kurucusu Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta yapılıyor. 1901’den bu yana ilk kez beş kadın birden Nobel aldı. (aa)