Bariyeri aşıp Papa'nın üstüne atladı

Bariyeri aşıp Papa'nın üstüne atladı
Bariyeri aşıp Papa'nın üstüne atladı

25 yaşındaki Maiolo, içeri girerken üstüne atladığı Papa?yı düşürdü, Kardinal Etchegaray?ınsa (sağda) uyluk kemiğinin kırılmasına sebep oldu. fotoğraflar: ap fotoğraflar: reuters

VATİKAN - Vatikan’da, St. Peter Bazilikası’nda yapılan Noel ayini sırasında akli dengesinin bozuk olduğu belirtilen bir kadın, Papa 16. Benediktus içeri girerken güvenlik kordonunu aşıp bariyerlerden atlayarak Papa’yı yere düşürdü. Güvenlik görevlilerinin hemen müdahale ettiği saldırgan kadın tutuklandı.
Vatikan sözcüsü Peder Federico Lombardi, yara almayan 82 yaşındaki Papa’nın saldırıdan sonra hızlıca ayağa kalktığını ve sakince kilise mihrabına doğru yürümesini sürdürerek töreni başlattığı söyledi. 87 yaşındaki Kardinal Roger Etchegaray’ı da iten kadın, Etchegaray’ın uyluk kemiğinin kırılmasına neden oldu.
Vatikan, saldırganın adının Susanna Maiolo olduğunu açıklarken, 25 yaşındaki Maiolo’nun hem İtalya hem de İsviçre vatandaşı olduğunu ve hâlihazırda prikolojik tedavi gördüğünü belirtti. Maiolo’yu “Besbelli dengesiz” olarak tanımlayan Vatikan sözcüsü Peder Lombardi, kadının ‘gerekli müdahale’nin yapılması için hastaneye kaldırıldığını da duyurdu.
Lombardi, “Kendini ve yaşadığı durumu çok iyi bir şekilde kontrol etti” diyerek Papa’nın saldırı karşısındaki tutumuna övgü yağdırdı ve yaşanılanları, “Bir saldırıydı, ancak tehlikeli değildi. Çünkü kadının silahı yoktu” şeklinde özetledi. Vatikan sözcüsü, bu olayın 16. Benediktus’un programında herhangi bir değişiklik yaratmayacağının ve Papa’nın, Noel yortusuyla ilgili tüm kutlamalarda yer alacağının da altını çizdi. Olay sırasında uyluk kemiği kırılan Kardinal Etchegaray’ınsa kaldırıldığı Gemelli Hastanesi’nde ameliyat edileceği açıklandı.
Geçen yılki ayinde de bir kadın güvenlik kordonunu aşmış, ancak Papa’ya ulaşamadan gözaltına alınmıştı. Papalığın güvenlik önlemleri, Mehmet Ali Ağca’nın 1981’de St. Peter Meydanı’nda Papa II. Jean Paul’e yaptığı suikast girişiminden sonra sıkılaştırılmıştı. (aa, bbc, afp)