Başbakan'a hakaret davasında Serbes'e beraat!

Başbakan'a hakaret davasında Serbes'e beraat!
Başbakan'a hakaret davasında Serbes'e beraat!
1 Mayıs kutlamalarına sert polis müdahalesi nedeniyle Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Güler ve İstanbul Valisi Mutlu'ya hakaret ettiği gerekçesiyle 12 yıla kadar hapsi istenen Serbes beraat etti.

Yazar Emrah Serbes hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İçişleri Bakanı Muammer Güler ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya hakaret ettiği iddiasıyla 10 ay 5 günden 12 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava karara bağlandı.

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği" iddiasıyla suçlanan Serbes, beraat etti.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nda, İstanbul Valiliği'nin Taksim'in kutlamaların dışında tutulması kararını televizyonda eleştiren Serbes, aynı günün akşamında konuk olarak katıldığı bir programda Başbakan Erdoğan ile ilgili olarak, “Recop Tazyik Gazdoğan” nitelemesini kullanmıştı.

Serbes savunmasında, 1 Mayıs olaylarının değerlendirdiği ve üzerine tazyikli su sıkıldığı için olaylarda Başbakan'ın da payının olduğunu düşünerek ironi yapıp 'Recop Tazyik Gazdoğan' nitelemesini kullandığını, Başbakan'a hakaret kastıyla hareket etmediğini" beyan etmişti.