Başımızın üstünde yeri var

Başımızın üstünde yeri var
Başımızın üstünde yeri var
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Twitter’ın yasaklanmasıyla, 800 devirli gümbürdeyen bir çamaşır makinesine dönüşen ülke gündeminde delicesine yoğrulurken bile kayıtsız kalamadığımız Metronomy’nin yeni albümüne nihayet kavuştuk. 2011 tarihli ‘The English Riviera’ ile birinci lige geçen grup, uzun soluklu bir turnenin ardından yeniden stüdyoya kapandığında ortaya nasıl bir sonuç çıkacağını merakla bekliyorduk. Ed Banger’ın ağız sulandıran kataloğunun haklarını da bünyesinde barındıran Beause Music’in Charlotte Gainsbourg ve Justice ile birlikte en büyük gurur kaynaklarından biri olan Metronomy’nin işi şimdi biraz daha zor. Zira NME’nin 2011’in ‘En İyi 50 Albümü’ arasına yerleştirdiği ‘The English Riviera’ sonrasında hem hayranlarının hem de eleştirmenlerin beklentileri tavan yapmış durumda.
Joseph Mount’un başını çektiği grup, 1999 yılında kurulduğunda, ‘pop/indie/new wave/electro’ karışımı deneysel ancak bir o kadar hızlı sevilen sound’uyla dikkati çekmişti. Jo bir yandan grubunu palazlandırmaya çalışırken diğer yandan Gorillaz, Franz Ferdinand, Klaxons, Goldfrapp, Lady Gaga ve Lykke Li gibi isimlere ‘Metronomy’ adı altında remiksler yaparak akıllıca bir marketing kampanyası gerçekleştirdi ve grubun adını tüm dünyaya duyurdu. Sonrası ise bir ‘yürü ya kulum’ hikâyesi.
İstanbul ’da Two Doors Cinema Club ile eşleştirildiği sahnede yüreğimizi ağzımıza getiren Metronomy’nin son albümü ‘Love Letters’, ilk hafta satışlarıyla İngiltere listelerine 7 numaradan girmeyi başardı. Bu, aynı zamanda grubun diskografisi göz önüne alındığında yeni bir liste rekoru. Babadan kalma eski bir kutudan bulunan saykodelik bir plak kapağını andıran kapak tasarımı ile gönlümüzü otomatik olarak fetheden Metronomy, bir önceki albümü ile güçlendirdiği retro-soul bir hafızaya sahip titreşimler yaymayı sürdürüyor. Albümle aynı adı taşıyan ‘Love Letters’ın lokomotifliğini üstlendiği albümün tek sorunu Mount’un şarkılarının birbirinden çok ayrışamaması. Dolayısıyla zaman zaman sürekli aynı şarkıyı dinlediğiniz hissiyatından kurtulamıyoruz. Yeni dans roketimiz ‘Boy Racers’, ‘Reservoir’ ve ‘Month of Sundays’a özel dikkat. Son tahlilde unutulmaması gereken şey, Metronomy’nin kapıdan asla geri çevrilemeyecek bir misafir olduğu.