Basın fotoğrafçılığının 'incelikleri'

Basın fotoğrafçılığının 'incelikleri'
Basın fotoğrafçılığının 'incelikleri'
İstanbul Bilgi Üniversitesi, 10. yılını kutlayan Galata Fotoğrafhanesi işbirliğiyle 'Basın Fotoğrafçılığı Sertifika Programı' başlattı. Eğitim 22 Eylül-2 Şubat tarihleri arasında Santral Kampüsü'nde.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Galata Fotoğrafhanesi kuruluşunun 10. yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’yle işbirliği yaptı, ortaya ‘Basın Fotoğrafçılığı Sertifika Programı’ çıktı.
22 Eylül-2 Şubat tarihleri arasında Santral Kampüsü’nde yapılacak eğitim programı her pazar 11.00-18.00 arasında. Programda Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Alper Kırklar, Business Week Fotoğraf Editörü Cevahir Buğu, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Delizia Flaccavento, Halkla İlişkiler Uzmanı Gülşah Durak, Reuters Türkiye Bürosu Fotoğraf Editörü Murad Sezer, sanatçı Sevgi Ortaç, Fotoğraf Vakfı ve Galata Fotoğrafhanesi Kurucusu Yücel Tunca ders verecek. Basın Fotoğrafçılığı Sertifika Programı’na katılanlar, ‘Gazetecilik Temel Bilgisi’, ‘Haber ve Haber Fotoğrafının Ontolojisi’, ‘Görsel Bir Hikâye Anlatmak’, ‘Haber Yazma Teknikleri’, ‘Sıcak Haber Fotoğrafçılığı’, ‘Multimedya’, ‘Haber ve Proje Toplantısı’ ile ‘Gazetecilikte Temel ve İleri Fotoğraf Uygulamaları’ konularında ders alacak.
Basın fotoğrafçılığında Türkiye’de imkânların daralmasının yeni bir pencere açtığını söyleyen Galata Fotoğrafhanesi’nden Yücel Tunca buna örnek olarak Gezi Direnişi’ni gösteriyor: “Ajans fotoğrafçılığı yapmak, uluslararası bağlantılar yapmasını sağlamak istiyoruz. Türkiye’den yabancı ajanslara çalışan fotoğrafçılar çoğaldı. Gezi sürecinde görüldü ki, ikonik fotoğraflar işin disiplini içinden yetişen fotoğrafçılardan çıktı. Elbette piyasada bir daralma söz konusu. Fotoğraflara kolay ulaşabildiği için yayın şirketleri fotoğraflara çok para ödemek istemiyorlar. Ama yurtdışı ajansları fotoğrafçılar için bir alternatif.”
Tunca mezunların freelanse çalışmalarda yer aldığını, sergi ve projeler katıldığını hatırlatıyor: “Sergilerimiz sürüyor mezunlarla. Son Taksim direnişi döneminde bütün süreci çektik. Kasım ayında bir kitap olarak çıkacak. Yurtdışından fotoğrafçılar geldi, onlarla atölyeler yapıldı. Staj imkânı sağlandı. Mezunlarla bağımız kopmuyor.”