Başınızı kaldırın... Göreceksiniz...

Başınızı kaldırın... Göreceksiniz...
Başınızı kaldırın... Göreceksiniz...
Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter, tam 47 yıl sonra Dünya'ya en yakın mesafeye ulaşacak.


Bu gece Dünya’ya 592.1 milyon kilometre yaklaşacak olan Jüpiter, gün batımında parlak bir nokta şeklinde gökyüzünde belirecek.

Pazartesiyi salıya bağlayan saatlerde ise, Dünya Jüpiter ve Güneş’in arasından geçiyor olacak. İşte bu saatlerde Jüpiter gökyüzünde tepede belirecek. Dünyanın 10 katı, Güneş’in ise onda biri büyüklüğünde olan Jüpiter, Dünya’ya bir dahaki yakınlaşmasını 2022 yılında yapacak.

Jüpiter’in Dünya’ya yakın konuma geleceği günlerde, dev gezegen ile 63 uydusu teleskoplar ile gözlemlenebilecek. ABD Havacılık ve Uzay Dairesi ( NASA ) için çalışan gök bilimci Tony Philips, “Jüpiter şu anda o kadar parlak ki, onu bulmak için bir gök haritasına ihtiyacınız yok. Sadece dışarı çıkın ve onu göreceksiniz” dedi.

Güneş sisteminde beşinci sırada yer alan Jüpiter’in değişen parlaklığı ise gök bilimciler arasında yeni bir tartışma konusu oldu. Güneş sistemindeki tüm gezegenlerin toplam yoğunluğunun 2.5 katı yoğunluğa sahip olan Jüpiter, Venüs ve Ay’ın ardından Güneş sistemimizdeki en parlak gezegen. Bazı kaynaklar, Jüpiter’in parlaklığının gökyüzünün en parlak yıldızı Sirius’tan bile fazla olduğunu öne sürüyor.

Philips, Jüpiter’i hiç bu kadar parlak gözlemlemediğini belirterek, “Tecrübeli her gözlemci için Jüpiter’in parlaklığındaki değişiklik çok kolay anlaşılıyor” dedi.

BİR TEK YAKLAŞAN O DEĞİL
Gökbilimciler, ‘tesadüfen’ Dünya’ya aynı anda yaklaşacak tek gezegenin Jüpiter olmadığını belirtti. Jüpiter gibi bir gaz devi olan Uranüs, yine Pazartesi gecesi Dünya’ya yaklaşacak ancak çıplak gözle gözlemlenmesi çok daha zor olacak. Teleskopla bakıldığında ise, Jüpiter’den bir derece geride zümrüt renkli bir disk gibi görülecek.

Ağırlıklı olarak helyum ve hidrojenden oluşan gaz devi Jüpiter, her 12 yılda bir Dünya’ya yaklaşıyor. En son ziyaretini 1999’da yapan dev gezegene kıyasla Uranüs’ün Dünya’ya yaklaşması bilinmeyen bir şey. Philips, “Bu insanın hayatında bir kez tanık olabileceği bir olay” dedi.

Philips, Jüpiter’i gözlemlemek isteyenlerin bulutlu havalar yüzünden cesaretlerini yitirmemesi gerektiğini söyledi ve Jüpiter’in birkaç hafta boyunca mesafesini koruyacağına dikkat çekti. Bu haftalar süresince, dev gezegen Batı’da şafak öncesinde görülebilecek. ( Hürriyet )


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Hürriyet

  ,

  NASA

  ,

  Sirius

  ,

  DİSK