Başka bir algı mümkün!

Başka bir algı mümkün!
Başka bir algı mümkün!
Haber: ZELİHA BURTEK / Arşivi

Gündelik hayatımızdaki sıradan nesneleri sürreal bir estetikle kurgulayıp fotoğraflayan İspanyol sanatçı Chema Madoz, Milli Reasürans Galerisi’ne konuk oluyor. Madoz’la fotoğrafları üzerine konuştuk.

Fotoğraflarınızda kullandığınız nesneler gündelik hayatın içinden alınmış, tanıdık şeyler. Bunlar düşünülmüş, kurgulanmış anlatımlar. Rastlantı yok gibi.,
Rastlantı benim çalışmalarında yer almakta. Ancak gündelik yaşam içinde karşılaştığım bir nesne de bana kompozisyonların meydana gelmesinde ipucu veriyor. Bana yeni yan yanalıkları düşündürtüyor.

Fotoğraflarınızda gördüğümüz nesneleri hem rastlantısal hem de bilinçli bir şekilde arıyorsunuz…

Evet, günlük yaşam içerisinde bir sürü objeyle temas halimdeyim. Ağıma takılanlar, beni düşünmeye zorlayanlar belli bir süre sonra fotoğrafın içinde farklı şekillerde ortaya çıkıyor.
Bu fotoğraflar, çerçeveye ihtiyaç duymadan kendi mekânlarını yaratıyor, kendi içlerinde bir dünya oluşturuyor.
Evet, doğru, çalışmalarımda, nesneler birbirleriyle ilişkilerinde tanıdık sahnelere göndermeler yapmakta. Bunlar kurallı, ilkeli bir dünya, aynı zamanda alışılmış algıların ötesinde, başka algıların da varlığını hatırlatmaktadır. 

Fotoğraflarınızda saatin kullanılması, örneğin rayların üzerine yerleştirilmiş saat, zamanın önemine mi vurgu yapıyor?


Serginin bütününe baktığınızda zaman meselesi çoğunda var. Belli bir zamana işaret eden, dokunan kompozisyonlar öne çıkmakta. İşaret etmeye çalıştığım şey zamansızlık üzerine bir zaman okuması.

Saatin kullanılması benim aklıma zamanın önemini getirmişti.
 

Zamansız olanı anlatıyorum…

Bu zamansızlık yanında, kullandığınız nesnelerden iletki, cetvel, örneğin bir çalışmanızda ufuk çizgisine iletkiyi güneş gibi yerleştirmişsiniz iletkinin açıları, evrendeki yörüngeleri akla getiriyor…
Doğru.. Fotoğraflarımda rastlantıya yer bırakmayan bir kurgu söz konusu. Bu da matematiksel bir yaklaşımı içinde barındırıyor. Her ne kadar imgeler izleyiciye rasgele seçilmiş gibi görünse de. Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını, izleyicinin algılarını mizah yoluyla bozmaya çalışıyorum.
Cervantes Enstitüsü ve La Fabrica işbirliğiyle açılan Chema Madoz’un ‘Ars Combinatoria’ başlıklı sergisi 9 Kasım’a kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde.

Nesnelerdeki gizli şiiri keşfedin

1958 yılında Madrid’de doğan Chema Madoz, İspanyol fotoğrafının önemli isimlerinden. Madrid Üniversitesi’nde sanat tarihi okuyan Madoz, fotoğrafa da üniversite yıllarında başladı. Günlük hayatın içinde yer alan sıradan nesneleri, sürreal estetiğin elemanlarını kullanarak kendine ait bir dil oluşturan Madoz, fotoğraflarında görülen nesneleri gerçeklik bağlamından kopartarak humour (mizah) düzleminde farklı bağlamlara taşıyor.


  ETİKETLER:

  İspanyol

  ,

  Dünya

  ,

  sanat

  ,

  Yaşam

  ,

  Mizah

  ,

  Güneş

  ,

  zaman