Başkan'ın astronotla sohbeti

Başkan'ın astronotla sohbeti
Başkan'ın astronotla sohbeti

ABD Başkanı Obama, yanındaki 12 çocukla birlikte UUİ ve ona kenetli Discovery mekiği astronotlarıyla konuştu. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

HOUSTON/WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, çocuklarla birlikte, Beyaz Saray’dan Uluslararası Uzay İstasyonu ve ona kenetli Discovery mekiği astronotlarıyla konuştu. 12 çocuk, Obama’yla birlikte ‘Uzayda ne kadar yıldız var? Astronot olmak için nasıl öğrenim görülür? Uzayda oyun oynanır mı?’ gibi sorular sordu. Obama, astronotlara “Hey çocuklar, eskisi gibi orada da Tang içiyor musunuz?” diye seslendi. Başkan Obama, yerçekimsiz ortamda saç bukleleri uçuşan kadın astronot Sandra Magnus’a da “Saçınızı kısaltmanız için ikna edilmeye çalışıldınız mı?” diye sordu. Hafta sonunda Dünya üssüne dönecek Magnus da Obama’ya “Kısa saçın yakışmayacağını düşünmüştüm” cevabını verdi. Obama, 20 Ocak’ta göreve başladığından bu yana astronotlarla ilk kez konuştu. Bugüne dek beş ABD Başkanı uzay adamlarıyla doğrudan irtibat kurdu.

Fincke’nin Rusça jesti

ABD’lu Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) kaptan pilotu Mike Fincke, Rus Yuri Lonçakov’la Rusça konuşarak büyük jestte bulunmuştu. Fincke, UUİ dışında Discovery’nin kenetlenme hazırlığını yapıp işini bitirince Rusça şöyle seslenmişti. “Do svidaniya otkrıtıy kosmos. Do sleduyuşevo raza” (Hoşçakal açık uzay. Gelecek sefer görüşmek üzere)... UUİ’nin yapımına başta Rusya ve ABD, Avrupa Uzay Kurumu, Kanada, Brezilya ve Japonya olmak üzere 16 ülke katkıda bulunuyor. (aa)