Başkent 'Gezici'ye koştu, sıra Sinop'ta

Başkent 'Gezici'ye koştu, sıra Sinop'ta
Başkent 'Gezici'ye koştu, sıra Sinop'ta
Ankara'da hayli ilgi gören Gezici Festival, Türkiye ve dünyadan ödüllü filmlerle bugünden itibaren düzenli film gösteren sineması bulunmayan Sinop'a konuk olacak.

Ankara Sinema Derneği tarafından Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 19. Gezici Festival, Ankaralı sinemaseverlere dolu dolu bir hafta yaşattı. Festivali başından beri hiç yalnız bırakmayan Tuncel Kurtiz’in anısına 27 Kasım’da bir günlüğüne Edremit’e konuk olan Gezici Festival, 29 Kasım-5 Aralık tarihlerinde daimi durağı Ankara’daydı. Gezici Festival’in Kızılay Büyülü Fener Sineması’ndaki gösterimleri başkentli sinemaseverlerden yoğun ilgi gördü. Biletlerinin yüzde 44’ü henüz festival başlamadan satılan Gezici Festival’de Reha Erdem’in yönettiği ‘Jîn’, Altın Koza’da en iyi film seçilen Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği ‘Yozgat Blues’, Ramin Matin’in Altın Portakal’da en iyi film ödülü aldığı ‘Kusursuzlar’, Deniz Akçay Katıksız’ın ödüllü filmi ‘Köksüz’, modern Amerikan klasiği ‘Gilbert’in Hayalleri’, Paolo Sorrentino imzalı ‘Muhteşem Güzellik’ ve Asghar Farhadi’nin yönettiği ‘Geçmiş’ kapalı gişe oynayan yapımlar oldu. Taner Birsel ve Zeki Demirkubuz söyleşilerinin yanı sıra festivalde gösterilen yerli filmlerin ekipleriyle düzenlenen soru-cevap bölümleri de hayli ilgi gördü.

Demirkubuz sürprizi

Ankara bölümü dün sona eren Gezici Festival, bugünden itibaren 9 Aralık’a kadar Sinop’a konuk olacak. Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi ve Sinop Kültür ve Turizm Derneği’nin katkılarıyla kente konuk olacak festivalin Sinop gösterimleri Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Festivalin açılışı bu akşam Onur Ünlü’nün İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazandığı ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ filmiyle yapılacak.
Düzenli film gösterilen bir sineması olmayan Sinop’ta sinemaseverler Uğur Yücel’in ‘Soğuk’, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun ‘Gözümün Nûru’, ‘Köksüz’, ‘Kusursuzlar’, ‘Yozgat Blues’ gibi ödüllü yerli yapımların yanı sıra ‘Gezici Festival’in Yol Arkadaşı: Tuncel Kurtiz’ belgeseli, Madhi Fleifel’in yönettiği ‘ Dünya Bizim Değil’, Sebastián Silva’nın ödüllü filmi ‘Hizmetçi’, Chad Hartigan’ın yönettiği ‘Karşınızda Martin Bonner’ ve Alicia Scherson’un ‘Oyun’ ile Lasse Hallström imzalı ‘Gilbert’in Hayalleri’ni izleme fırsatı bulacak. Ramin Matin, Melik Saraçoğlu ve Ayşenil Şamlıoğlu gibi isimlerin konuk olacağı festivalde Sinoplu sinemaseverleri 9 Aralık Pazartesi günü Sinop Üniversitesi’nde Zeki Demirkubuz’la sürpriz bir söyleşi bekliyor.