Başkent'in sessiz gündemi!

Başkent'in sessiz gündemi!
Başkent'in sessiz gündemi!

Emin Alper ödülleri Seyfi Teoman a adadı.

Bu yıl sessiz sedasiz gerçekleştirilen Uluslararası Ankara Film Festivali'ne yedi ödül kazanan 'Tepenin Ardı' damga vurdu. Altın Portakal'da aldığı ödülle tartışmalar yaratan 'Güzelliğin On Par'Etmez' de jürinin gözdeleri arasındaydı.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Bir ülkenin başkentinde film festivali düzenlemenin çok zor olduğu başka bir ülke yoktur herhalde. Bütün kamusal gücün toplandığı bir merkezde Ankara Film Festivali’nin bir türlü beklenen etkiyi yaratamaması, programıyla, yarışmalı bölümleriyle ülke sinemasının gündemine oturamaması düşündürücü. Öte yandan ‘sinema aşkı’yla dolu bir avuç insanın olağanüstü çabalarıyla festivalin her yıl bir şekilde kotarılması da takdire değer hiç kuşku yok ki.
Bu yıl daha bir ay öncesine kadar festivali düzenleyen Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’ndaki belirsizlikler yüzünden ‘akıbeti’ belli olmayan festival ‘son dadikada’ olsa da ‘Doğu İmgeleri’ ana teması altında gerçekleştirilebildi.
Festivalin son üç gününden edindiğimiz izlenim bu son dakika hamlesinin programın tanıtımındaki eksikliği de beraberinde getirdiğiydi. Öte yandan özellikle ulusal yarışma filmlerine olan seyirci ilgisinin ve katılımının Ankara’nın entelektüel iklimine yakışır bir biçimde olduğunu da belirtelim. Ankara Film Festivali’nin en ayrıcalıklı özelliği hiç kuşku yok ki belgesel ve kısa film dallarına verdiği önemden kaynaklanıyor. Bu yalnızca filmlerin gösterilmesi, önemsenmesi anlamında değil; memleketin dört bir yanından kısa film ve belgeselle ilgilenen gençlerin buluştuğu, karşılıklı projelerin konuşulduğu ve yeni ortak projelere doğru yol aldığı bir festival süreci yaşanıyor Ankara’da. Ama söz bu bölümden açılmışken, festivalin bu yıl ‘radikal’ bir kararla kısa film yarışmasındaki ödül sayılarını arttırmasının tartışma yarattığını ekleyelim. Festivalde kısa film jürisi, sinemacılar ve sinema yazarları dahil hemen hiç kimsenin bu yöntemi doğru bulmadığı gözlendi. Kısa filme emek verenler ne düşünür bilinmez ama bu dalda, kurgu, görüntü yönetimi, erkek oyuncu, kadın oyuncu vb. dallarda ödül vermek hem jürileri zor durumda bırakacak hem de asıl odak noktası olması gereken filmlere ilgiyi dağıtacaktır diye düşünüyorum. Tabii karar festival yönetiminin.
Yazının başındaki zorluklara dönersek, yıllardır festivali yalnız bırakmayan Halkbank’ın hakkını verelim. Kültür Bakanlığı’nın verdiği desteğin de artmasını temenni edelim.
Kapanış törenine gelince. Geçen yıl nisan ayında ulusal düzeyde festival turuna çıkan ve katıldığı bütün festivallerde ödülleri toplayan ‘Tepenin Ardı’ burada da en çok ödül kazanan film olarak dikkat çekti ve bir yıllık turunu da tamamlamış oldu.
Emin Alper’in Türkiye ’de ilk kez yönetmen ödülü alması anlamlıydı. Film Akademia jürisi tarafından da ödüllendirildi. Ödülünü TRT Genel Müdür Yardımcısı’nın elinden alan ve Seyfi Teoman’a adayan Alper’in “TRT bizim filmlerimizi neden almıyor ve göstermiyor” serzenişi oldukça yerindeydi.
Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde gerçekleştirilen, Şenay Gürler ve Serdar Orçin’in sunuculuğunu yaptığı tören, ödül sayısının çokluğu nedeniyle biraz uzasa ve kimi aksaklıklar olsa da ‘samimi’ olduğunun altına çizelim.
Yapımcı ve yönetmen Tomris Giritlioğlu, oyuncu Şenay Gürler, yazar ve oyuncu Ercan Kesal, yazar Cemil Kavukçu ve yönetmen Ezel Akay’ın jüri üyeliğini üstlendiği Ulusal Uzun Film Yarışması jürisinin gözde filmlerinden birisi de Antalya’da kazandığı Altın Portakal ile tartışmalar yaratan Hüseyin Tabak’ın ‘Güzelliğin On Par’Etmez’ filmi oldu. Tabak böylece ikinci kez bir ulusal festivalde kürsüye çıkarak ‘Ben burdayım’ mesajı vermiş oldu.
Toparlarsak, Ankara’da öğrenci olduğum 90’lı yılların ilk yarısındaki görkeminden uzak olsa da bu festivalin güçlenerek büyümesi herkesin beklentisi. Umarız, gelecek yıl sorunlarını aşmış, çok daha güçlü bir içerik ve programla Ankaralıların karşısına çıkan bir film festivali olur.


ANKARA FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

Film: Tepenin Ardı
Yönetmen: Tepenin Ardı – Emin Alper
Erkek Oyuncu: Tepenin Ardı -
Tamer Levent
Kadın Oyuncu: Şimdiki Zaman –
Sanem Öge
Yardımcı Kadın Oyuncu: Tepenin Ardı – Banu Fotocan
Yardımcı Erkek Oyuncu: Tepenin Ardı - Mehmet Özgür
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: Tepenin Ardı – Emin Alper
Görüntü Yönetmeni: Yük - Feza Çaldıran
Sanat Yönetmeni: Evdeki Yabancılar - Işıl Çağlar Narlıer
Özgün Müzik: Evdeki Yabancılar -
Ulaş Güneş Kacargil
Kurgu: Güzelliğin On Par’ Etmez -
Christoph Loidl
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı:
Evdeki Yabancılar - Ulaş Güneş Kacargil
Umut Veren En İyi Erkek Oyuncu: Güzelliğin On Par’ Etmez -
Abdülkadir Tuncer
Seçici Kurul Özel Ödülü:
Babamın Sesi – Orhan Eskiköy
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü: Güzelliğin On Par’ Etmez – Hüseyin Tabak
Akademia Jürisi: Tepenin Ardı –
Emin Alper
Film (Belgesel): Beklemek
Kurmaca Film (Kısa): Veda Makamı
Deneysel Film (Kısa): Kafes