Başlık parası anlaşmazlıklarına son!

Başlık parası anlaşmazlıklarına son!
Başlık parası anlaşmazlıklarına son!
İnternette eğlence amacıyla açılan bir site, gelin ve damat adaylarının en çok merak ettiği sorulardan birisine cevap verecek cinsten: "Başlık Param Ne Kadar?
Haber: CEMAL İVE / Arşivi

Özellikle Anadolu 'da yaygın bir gelenek olarak uygulanan ve evliliğin onaylanması adına gelinin ailesine damat tarafından yapılan hediye niteliğindeki ödemeleri kapsayan "Başlık Parası" uygulaması, uzun yıllardır pek çok tartışmayı da beraberinde getirmeye devam ediyordu. Her ne kadar sevenlerin kavuşmasının önündeki en büyük engellerden biri olarak kabul edilse de, başlık parası kavramının hala hayatımızın içinde olduğunu da göz ardı etmemek gerek.

BAŞLIK PARAM NE KADAR?

Geçmişte ve günümüzde başlık parasının hesaplanması konusunda her iki taraf arasında yaşanan tatsız münakaşaların önüne geçmek amacıyla açılan yeni bir internet sitesi, kız babalarının, gelin ve damat adaylarının merak ettiği o soruya eğlenceli bir üslupla cevap verme iddiasını taşıyor: "Başlık Param Ne Kadar?

DAHA ÖNCE İZDİVAÇ PROGRAMINA KATILMIŞ MI?

BaslikParam.com adresinden erişilebilen sitede gelin adayının fiziksel özellikleri ve yeteneklerini sisteme tanıtan erkek tarafı, bu doğrultuda önerilen başlık parası miktarına da ulaşmış oluyor. Gelinin yaşı, boyu, fiziksel durumu ve eğitimi gibi bilgilerin girilmesinin gerekli olduğu internet sitesinde, seçenekler arasına esprili bir takım maddeler de eklenmiş. Örnek olarak, 'fiziksel durumu' kategorisinde; ince, atletik ve normal gibi seçenekler bulunuyorken, ayrıca; 'kilo konusunu hiç açmayalım' ve 'daha önce izdivaç programına katılmış mı?' gibi gülümseten ifadeler de yer alıyor.

KAH GÜLDÜRÜYOR, KAH DÜŞÜNDÜRÜYOR

Gelin adayının 'yemek hünerleri' kısmındaki 'gelecek vadediyor', 'henüz zehirlenmedim' gibi maddelerin yer aldığı sitede evlenmeyi düşündüğünüz kızın başlık parası miktarını keyifli bir yöntemle öğrenmeniz mümkün. İnternet sitesi elbette ki eğlence amaçlı açılmış durumda ve hiç bir ciddi bilgi vermeyi vadetmiyor. Hatta sitede yer alan açıklamada ise bu durumu kendileri de şu şekilde özetlemiş: "Bu site tamamiyle eğlence amaçlı hazırlanmıştır. Hayal ürünüdür. Başlık parası diye bir şey zaten olmasındır..." Yine de keyifli vakit geçirmek isteyenlere ve hayal ürünü de olsa kendi başlık parasının ne kadar olduğunu merak edenlere tavsiye edilir.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Anadolu

  ,

  Yemek

  ,

  Hediye

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Eğlence

  ,

  Taraf

  ,

  site