Başrolde efsane kayıt masası!

Başrolde efsane kayıt masası!
Başrolde efsane kayıt masası!
Haber: Barış Akpolat / Arşivi

Bir stüdyoda 1970’lerde kullanılan The Neve marka bir analog kayıt masasının sebep olduğu bir film diyebiliriz ‘Sound City’ için. O masa sayesinde Fleetwood Mac en iyi kadrosuna ulaşmış, Neil Young “After The Gold Rush” gibi bir albümü kaydetmiş. Grateful Dead, Santana, Barry Manilow, Tom Petty, Rick Springfield en başarılı albümlerine imza atmış fakat 1980’lerdeki dijital müzik yükselişi stüdyonun işlerini sekteye uğratmış. Nirvana’nın ‘Nevermind’ albümüyle tekrar canlanmış düşüşteki stüdyo. Kyuss, Rage Against The Machine, Tool, A Perfect Circle, Queens Of The Stone Age gibileri de Nevermind sonrası aynı cihazı takip etmiş. Metallica son 10 yılında yayımladığı en iyi albümü ‘Death Magnetic’ için yine aynı odaları kullanmış.
Stüdyoda son kaydı yapan grupsa geçen yıl Arctic Monkeys. Gözünüzde ekol bir mekân canlanmıştır. Analog kayıtların lezzetli, dolgun ve devasa sesini daha iyi anlatabilecek stüdyo azdır. Gel gelelim, efsane grupların müzikal ibadetlerini iki inçlik banta kaydeden bu stüdyo, kopyala yapıştır müziklerin, pro-tools gibi dijital kayıt teknolojilerinin parlak ama içi boş dünyasında kaybolup gitti. Ta ki 22 yaşında Nirvana-’Nevermind’ın kaydında efsane The Neve ile tanışan Dave Grohl’un (Foo Fighters) aleti satın almasına kadar. Cihazı kendi stüdyosu Studio 606’ya taşıyıp kayıtlar yapan Grohl, ‘Sound City’ filmini çektiği gibi bir de soundtrack’ini hazırladı. Evet, albüm rock ağırlıklı ama içinde düpedüz türler üstü bir müzik var. Stevie Nicks, Joshua Homme, Trent Reznor, Lee Ving, Corey Taylor, Rick Springfield, Paul McCartney ve daha pek çok sıkı isimle karşılaşıyoruz. Şarkıların hepsi film için Grohl’un Studio 606’sında klasik The Neve’le analog olarak kaydedildi. Günümüzün bana göre en iyi şarkı yazarı, besteci ve rock müzisyenlerinden biri olan Dave Grohl, çocukluk kahramanlarını bu albümde toplamış desek yanlış olmaz.
Albümde her şarkı ortalamanın üstünde fakat her albümde olduğu gibi bir adım öne çıkan parçalar var. Paul McCartney’li ‘Cut Me Some Slack’, Trent Reznor (Nine Inch Nails) ve Joshua Homme’lu (QOTSA) ‘Mantra’ ve Stevie Nicks’li (Fleetwood Mac) ‘You Can’t Fix This’, diz çöktürecek kadar iyi şarkılar. Punk grubu Fear solisti Lee Ving’li ‘Your Wife Is Calling’le Los Angeles’ın beyaz çizgisi bol punk-rock sahnesine atlıyor, ardından ‘Mantra’yla California’nın Palm Desert’ına uçup tozlu yollarında yavaş yavaş ilerleyen kaslı bir Amerikan arabasına ışınlanıyoruz. Farklı tatları çok güzel harmanlıyor ‘Sound City - Real To Reel’. Filmi izlemeyenler için bile güzelken filmi izledikten sonra daha da anlam kazanıyor içindekiler. Karşımızda son yıllarda yapılmış en iyi müzik filmi ve müzikleri var. Albümü, DVD ve Blu-Ray versiyonları Sony Music etiketiyle raflarda. Plağıysa önümüzdeki bir ay içinde piyasada olacak. Kaçırılacak şey değil.