Başsavcı sigara üreticisini kızdırdı

TORONTO - Kanada’nın en büyük eyaleti Ontario’nun başsavcısı Chris Bentley, ülkedeki sigara üreticisi firmalara 50 milyar Kanada Doları (69 milyar TL) tutarında dava açtı. Başsavcı Bentley, sigaranın neden olduğu sağlık sorunları nedeniyle, devlet olarak her yıl milyarlarca dolar harcandığını, sigara içmeyenlerin ödediği vergilerin de bu harcamalara gittiğini söylüyor. “Bu davayla Ontario sakinlerinin ödediği ve sigara kaynaklı sorunlara harcanan vergilerin kurtarılmasını amaçlıyoruz. 1955’i esas alarak hesaplama yaptık ve o yıldan günümüze olan sigara kaynaklı sağlık giderlerinin, sigara üreticisi firmalardan tahsil edilmesi gerektiğine karar verdik. 50 milyar doların ödenip ödenmeyeceğine elbette mahkeme karar verecek” diye konuşan Bentley, eyalet çalışanlarından sağlık giderleri için yüksek vergiler alındığına dikkat çekti.
Davaya ilk tepki, Kanada’nın en büyük sigara üreticisi Imperial Tobacco’dan geldi. Şirket sözcüsü Eric Gagnon, Ontario eyalet hükümetini iki yüzlü davranmakla suçladı. Gagnon, “Sigara yasal bir ürün ve biz de devlet nasıl üretmemizi istiyorsa öyle üretiyoruz. Milyarlarca dolar da vergi ödüyoruz. Böyle bir dava açılması, ancak ikiyüzlülükle izah edilebilir” dedi.
1999’da da ABD’de sigara firmaları, 50 eyalete 25 yıllık sağlık harcamaları için toplam 246 milyar dolar (368.2 milyar TL) ödemişti. (aa)